www.soL.org.tr
Baykal geriden geliyor
28 Mayıs 2008, Çarşamba

Türkiye'nin ilk kez bu kadar açık, derin ve net bir yargı-hükümet çatışması ortamına sürüklendiğini savunan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yargının, yapılan haksızlıklar karşısında infialini hissettirmek zorunda kaldığını söyledi. Erdoğan’ın “16,5 milyona ihanet olurdu” şeklindeki sözlerini eleştiren Baykal’ın hedefinde önceki gün yargı-hükümet geriliminde devreye giren Cumhurbaşkanı Gül de vardı.

resim

HABER MERKEZİ CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, “Bir bildiri yayınlanırsa kusura bakılmasın, onu cevapsız bırakmak 16,5 milyon seçmenime ihanettir” sözüne, “16,5 milyona ihanet edeceksin, 53,5 milyon ne olacak? Bu kavga 16,5 milyon insanın kavgası değildir. Kavga, Başbakanın, arkadaşlarının kavgasıdır'' dedi.

Baykal, partisinin TBMM grubunda yaptığı konuşmada, son günlerin temel konusunun, Hükümetin, yargı ile savaşı olduğunu ifade etti.

Türkiye'nin ilk kez bu kadar açık, derin ve net bir yargı-hükümet çatışması ortamına sürüklendiğini savunan Baykal, bu tartışmanın altında, iktidarın, anayasal düzenini kökten değiştirme anlayışı ve yargıyı siyasete bağlı kılma özleminin yattığını söyledi. Baykal, iktidarın; yargının, özerk bir etkinlik, güç alanı olduğunu ve bağımsızlığını içine sindiremediğini iddia etti.

Yargının, bugün söylediklerini daha önce de dile getirdiğini belirten Baykal, olayın, yargının konuşmasından kaynaklanmadığını kaydetti. Baykal, yargının, yapılan haksızlıklar karşısında infialini, tepkisini hissettirmek zorunda kaldığını, bunları dile getirdiğini belirtti.

“Cumhurbaşkanı seçildi de ne oldu?”
Baykal, Başbakan Erdoğan'ın, “Bunları söylemezsem, bana oy veren 16,5 milyon insana ihanet etmiş olurum'' dediğine işaret ederek, bu sözün Erdoğan'ın zihniyetini yansıttığını söyledi. Baykal, Erdoğan'ın, “yargıyla ben kavga etmiyorum, bana oy veren 16,5 milyon insan kavga ediyor” demeye çalıştığını öne sürdü.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat’ın sözlerine atıfta bulunarak, bir kişinin çıkıp “Milli iradeye ram olacaksınız” dediğini dile getiren Baykal, “Demokrasilerde ram olmak var mı? Hesap vermek var. Sen rüşvet vereceksin, olmadık cambazlıklar yapacaksın, hukuk, adalet, laiklik, Cumhuriyet diyenler sana ram olacak... Böyle bir şey olmaz, olmayacak” diye konuştu.

“AK Parti bugün var, yarın yok” diyen Baykal, ancak Türkiye'nin var olmaya devam edeceğini, “Türkiye'nin, AK Parti'ye sığmayacağını” kaydetti.

AKP'nin önde gelen 3 isminden birinin cumhurbaşkanı seçildiğini, cumhurbaşkanında, toplumu kucaklayan, tarafsız davranması gereken özelliğin bulunmadığını belirten Baykal, ''Oraya seçildi, ne oldu; cumhurbaşkanlığı battal oldu. Görevini yapamaz oldu. Yanlıştı'' dedi.

yazici   mail