www.soL.org.tr
Ahmet Türk istifa etti
28 Mayıs 2008, Çarşamba

DTP Grup Başkanı Ahmet Türk görevinden istifa etti. Uzun süredir DTP’nin yeniden şekillendirilmesi projelerinde ismi geçen Ahmet Türk’ün “PKK’nin silahlı mücadelesi Kürt halkına zarar veriyor” şeklindeki sözleri tartışma yaratmıştı. DTP’nin 20 Temmuz’da yapılacak kurultayında Ahmet Türk’ün genel başkanlığa aday olacağı belirtiliyor.

resim

HABER MERKEZİ DTP Grup Başkanlığına, DTP Genel Başkan Vekili ve Mardin Milletvekili Emine Ayna getirildi.

DTP Meclis grup toplantısının basına kapalı bölümünde, grup başkanlığı için seçim yapıldı. Ayna, DTP Mardin Milletvekili Ahmet Türk'ün yerine grup başkanlığına seçildi.

Grup toplantısının ardından gazetecilerin sorusu üzerine Ayna, Türk'ün grup başkanlığına devam etmesinden yana olduklarını ifade ederek, “Hukukçu arkadaşlarla bir değerlendirme yapıldı. Ancak İçtüzüğün buna imkan tanımadığına karar verildi” dedi.

Ahmet Türk de Nurettin Demirtaş'ın askerlik sorunu nedeniyle zorunlu olarak genel başkanlıktan ayrıldığını, 7-8 Mayısta Parti Meclisinin yaptığı toplantı sonucunda Mardin Milletvekili Emine Ayna'nın genel başkan vekili seçildiğini hatırlatarak, “Parti Meclisinin yaptığı bu toplantı sonucunda benim grup başkanlığım sona ermişti. Ayrılmamın gerekçesi bu” diye konuştu.

Türk, parti içinde sorun olduğu yönündeki değerlendirmelerin sorulması üzerine de şu görüşleri dile getirdi:

“İlgisi yok. Kimse buna heveslenmesin. Arkadaşlarımızla dayanışma içinde çalışmaları sürdüreceğiz. Biz bir inancı temsil ediyoruz. Bir sorunun çözümü için çaba gösteriyoruz. Arkadaşlarımızla birlikte barışçıl, demokratik bir Türkiye, sorunlarını çözmüş bir Türkiye'yi görmek ve bu konuda bize düşen sorumluluğu yerine getirmek için çalışıyoruz. Bu bakımdan parti içinde hiçbir sıkıntı yok. Siyasette elbette tartışacağız, konuşacağız, projeler üreteceğiz, gerekirse zaman zaman eleştirileri yapacağız. Ama başında söylediğim gibi biz bir inancın, misyonun partisiyiz. Arkadaşlarımızla birlikte inançlarımızı dile getirmek için hep bir arada olacağız.”

Türk, “genel başkanlığa aday olacak mısınız?” sorusuna, ''Onu daha sonraki dönemlerde tartışırız'' karşılığını verdi.

Talabani’ye sözleri tartışma yaratmıştı
Ahmet Türk'ün Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin lideri olduğu Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) resmi internet sitesine verdiği özel demeçteki PKK'yle ilgili sözleri tartışma yaratmıştı. Sitede “Açık ve net söylüyorum. PKK’nin silahlı mücadelesi Kürt halkına zarar veriyor, askerin elini güçlendiriyor. Ama onlar da bu sorunun çözümü için bir proje ortaya konulmasını istiyorlar. Böyle bir proje konulmadığı, barışçıl adım atılmadığı için fazla etkili olamıyoruz. Eğer bu konuda fazla ısrarcı olursak halkımızdan koparız” dediği belirtilen Türk daha sonra bunları söylemediğini açıklamıştı.

Türk, kendisinde görüşmeye ait ses kaydı olduğunu belirtmiş ve haberin doğruları yansıtmadığını savunarak, Talabani'nin kendisine Kürt sorununun diplomatik ve siyasi yolarla çözülmesi gerektiğini, kendisinin de buna karşılık, “şiddeti devreden çıkarıcı çabalar içerisindeyiz” dediğini ve konuşmada PKK isminin dahi geçmediğini kaydetmişti. Ahmet Türk’ün sözlerine PKK yöneticilerinden Murat Karayılan da sert tepki göstermişti.

Ahmet Türk KYB’ye açıklamalarını başkanlığını yaptığı DTP heyetinin Kuzey Irak’a ziyareti sırasında yapmıştı. DTP Parti Meclisi’nin Emine Ayna’yı genel başkan vekilliğine getirdiği toplantı da aynı tarihlerde yapılmıştı.

“PKK’nin kendisi de bunu söylüyor”
DTP Grup Başkanlığı'ndan istifa ettikten sonra CNN TÜRK'e konuşan Ahmet Türk, “Kendi siyasetini oluşturan, kendi ayakları üzerinde duran ve çözümü nerede gördüğünü özgürce söyleyebilen bir ortam istiyorum” dedi.

Emine Ayna’nın genel başkan vekilliğine getirilmesinin ardından yaşanan süreci Ahmet Türk, “Bu gelişmeyi öğrendikten sonra hukuki, siyasi ve etik bakımdan görevi sürdürmeyeceğimi söyledim. Hatta geçen salı günü de grup toplantısını açmayacağımı belirttim. Açmadım” sözleriyle açıkladı.

DTP’nin 20 Temmuz’da yapılacak kurultayında Ahmet Türk’ün başkanlığa aday olacağı belirtiliyor.

Türk, adaylığına ilişkin, “Koşulum, kendi siyasetini oluşturan, kendi ayakları üzerinde duran, çözümü nerede gördüğünü özgürce ifade eden bir ortamın varlığı. Adaylık işinde mutabakat aramak doğru değil. Tek oy alacağımı bilsem yine de aday olurum. Ya da herkesin oyunu alacağımı bilsem aday olmayabilirim” dedi.

Ahmet Türk, “Radikal kesim sizin son dönemde yapmış olduğunuz açıklamalardan rahatsız mı oldu?” sorusuna “düşüncelerinin herkes tarafından bilindiğini” söyleyerek yanıt verdi.

Türk “Silahla mücadelede zarar veriyor. Bunu herkese söylüyorum. Bakış açısına itiraz yok. Zaten PKK'nın kendisi de bunu söylüyor” diye konuştu.

yazici   mail