www.soL.org.tr
Gerçeker tansiyonu düşürüyor
28 Mayıs 2008, Çarşamba

Cumhurbaşkanı Gül’le yaptığı görüşmenin “gayet olumlu” olduğunu söyleyen Yargıtay Başkanı Gerçeker, bildirinin yayımlanmasının asıl sebebinin yargı bağımsızlığına dönük kaygıları olduğunu belirtti. Gerginlik istemediklerini söyleyen Gerçeker, tansiyonun mutlaka düşeceğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Gül'ün bugün de Başbakan Erdoğan ile biraraya gelmesi bekleniyor.

resim

HABER MERKEZİ Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile “olumlu bir görüşme yaptıklarını” belirterek, “Gerginliğin ortadan kaldırılması ekseninde görüştük. Yargının sorunlarını anlattık. Kendisi de bize yardımcı olacağını söyledi” dedi.

Gerçeker, Yargıtay'a gelişinde gazetecilerin önceki gün Cumhurbaşkanı Gül ile yaptığı görüşmeye ilişkin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Gül ile “gayet olumlu bir görüşme yaptıklarını” anlatan Gerçeker, “Gerginliğin ortadan kaldırılması ekseninde görüştük. Yargının sorunlarını anlattık, kendisi de bize yardımcı olacağını söyledi” diye konuştu.

“Kişisel olarak çatışmaya girme taraftarı değilim” diyen Gerçeker, “Yapıcı olmak lazım. Cumhurbaşkanı ile bildirimizde yer alan ilkeler doğrultusunda konuştuk. Bildirinin ne amaçla yayınlandığını anlattım” dedi.

Gerçeker konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapılıp yapılmayacağının sorulması üzerine, “Olabilir” yanıtını verdi.

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’in, geçtiğimiz yıl yargı mensuplarına yapılan yüzde 40 oranındaki zammı gündeme getirmesine ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine Gerçeker, “Bakan daha sonra söylediğini geri aldı. Yorum yapmayacağım” yanıtını verdi.

Gerçeker, daha sonra, Azerbaycan Milli Günü resepsiyonunda da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir kez daha Gül’le olumlu bir görüşme yaptıklarını belirten Gerçeker, Hükümet ve yargı arasındaki tansiyonun düşüp düşmeyeceği sorusu üzerine, “Tansiyon düşer mutlaka” dedi.

“Gerginlik istemiyoruz”
Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, görüşme sonrası açıklamalarını bugün de Milliyet Gazetesi’nden Fikret Bila’yla yaptığı söyleşiyle sürdürdü. Bildirinin yayımlanma sebebinin yargı reformu strateji belgesindeki yargı bağımsızlığıyla uyuşmayan hükümler olduğunu belirten Gerçeker, bu görüşlerinin halen arkasında durduklarını söyledi.

Gerçeker, Cumhurbaşkanı Gül’le görüşmesinde varılan sonucu şu sözlerle değerlendirdi:

“Sayın Cumhurbaşkanı son günlerde gözlenen gerginliğin giderilmesini istiyor. Bunu biz de istiyoruz. Biz de gerginlik istemiyoruz. Kamuoyunda yanlış anlaşılmak da istemiyoruz. Bizim açıklamamız tümüyle yargıyla, yargı bağımsızlığıyla ilgilidir. Yoksa bizim yargıyı etkilemek gibi bir düşüncemiz olamaz.”

“İhtiyaç olursa yine...”
Yargı reformu strateji belgesinin kendilerinden önce AB yetkililerine verilmesinden duydukları rahatsızlığın bildirinin hazırlanmasının temel gerekçelerinden bir olduğunu bir kez daha vurgulayan Gerçeker, AKP hakkında kapatma davası açan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’ya yönelik eleştirilere ilişkin bildiride yer alan ifadeleri “Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, anayasal bir yetkisini kullanmıştır. Buna karşılık, Başsavcı’ya yönelik yüklenmeler karşısında kurumsal tepki göstermemiz doğaldır” şeklinde değerlendirdi.

Adalet Bakanı Şahin’in yargıçların maddi olanaklarıyla ilgili açıklamalarının hatırlatılması üzerine Gerçeker, bu açıklamalardan rahatsız olduğunu belirterek, yargı olarak elbette bazı sorunları olduğunu ama bunlara kişisel değil, yargının sorunları olarak baktıklarını söyledi. Gerçeker, “yargının bağımsızlığı için mali bağımsızlığının da olması gerekir. Biz henüz mali özerklik sağlayabilmiş değiliz. Bu açılardan Maliye Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı’na bağlıyız. Bu bağların kopmaması gerekir” dedi.

Gerçeker, Gül’le görüştükten sonra bildiri açıklama yönteminin bir daha kullanılmayacağı gibi bir karara varılıp varılmadığına ilişkin soruyaysa “Bizim açıklamalarımız tamamen hukuksal ve kurumsal çerçevede olur. Eğer bu alanlarda ihtiyaç olursa görüşlerimizi yine açıklarız” yanıtını verdi.

yazici   mail