www.soL.org.tr
Edip Cansever şiirleriyle anıldı
31 Mayıs 2008, Cumartesi

Şair Ruhan Odabaş ve saz üstadı Fethi Çaçan, Kocaeli NHKM’deki Şiir Körfezi etkinliğinde, Edip Cansever’in şiirleriyle doyumsuz bir dinleti sundu.

resimsoL Nâzım Hikmet Kültür Merkezi (NHKM) Mayıs ayı programında yer alan Şiir Körfezi etkinliği yapıldı. Gazeteci-yazar ve şair Ruhan Odabaş, bağlama üstadı Fethi Çaçan’ın ezgileri eşliğinde şair Edip Cansever’in şiirlerini seslendirdi. Ölümünün 22. yılı olması dolayısıyla Cansever adına düzenlenen bu etkinlik şiir severleri doyurucu nitelikte gerçekleştirildi.

Edip Cansever kimdir?
İlk şiiri 1944’te İstanbul dergisinde yayınlandı. Yücel, Fikirler, Edebiyat Dünyası ve Kaynak dergilerinde çıkan şiirlerini “İkindi Üstü” kitabında topladı. 1951’de “Nokta” isimli dergiyi çıkardı. Kitabında, şiirlerde düşünceyi dil içinde eritmeye yönelen, özlü bir söyleyiş ve çarpıcı biçim arayan, toplumsal eleştiri için mizah aracını kullanan bir tutum görüldü. 1957’de yayınlanan “Yerçekimli Karanfil” ile kendisine özgü bir şiir evreni kurdu. Yenilik, Pazar Postası, Yeni Dergi gibi dönemin sanat yayınlarında şiirsel canlılığı besleyen şairlerden biri oldu.

yazici   mail