www.soL.org.tr
ODTÜ'de Yurt Komiteleri kuruldu
31 Mayıs 2008, Cumartesi

ODTÜ’lü öğrencilerin yurt koşulları ve kendilerini “müşteri” olarak gören tüccar zihniyete karşı tepkilerini dile getirdikleri boykot ve eylemlilikler, örgütlü duruşlarını devam ettirecekleri Yurt Komiteleri’nin kurulmasıyla sona erdirildi.

resimsoL (Ankara) ODTÜ İsa Demiray Yurdu’nda öğrencilerin yüksek kantin fiyatlarına tepki olarak başlattıkları boykotla alevlenen ve öğrencilerin yurtların koşulları ve kendilerini “müşteri” olarak gören tüccar zihniyetine karşı tepkilerini dile getiren eylemlilikler, dün gerçekleştirilen “Finallere giderken final eylemi” ile sona erdi.

Yurtlar Bölgesi’nde 2. Yurt önünde başlayan eylem, diğer yurtlardan öğrencilerin geniş katılımıyla desteklendi. Eylemlerin başından beri atılan “Müşteri değil öğrenciyiz”, “Ucuz yemek hakkımız, söke söke alırız” gibi sloganların yanı sıra “Eğitim haktır satılamaz” ve “Barınma haktır satılamaz” sloganlarının geniş yer bulduğu eylemde, Yurtlar Bölgesi dolaşıldıktan sonra tekrar 2. Yurt önünde toplanılıp bir açıklama yapıldı.

“Mücadele sürüyor”
Açıklamada, günlerdir süren eylemlerin bütün öğrencilerin eylemi olduğu söylendi ve katkılarından dolayı herkese teşekkür edildi. Ayrıca eylemlerin başlamasında etkin rol oynayan 2. Yurt öğrencilerinin mücadelelerinin bitmediği, öğrencilerin insanca koşullarda yaşama taleplerinin arkasında oldukları fakat yaklaşan final dönemi nedeniyle kitlesel eylemlerin bitirilip yerine daha simgesel eylemlerin yapılması kararının alındığı belirtildi.

Son olarak, eylemler sürecinde öğrencilerin bir arada ve örgütlü durmasının bu sürecin en büyük kazanımı olduğundan söz edilirken, bu kazanımın geri düşülmesi mümkün olmayan bir nokta olduğu ve yurt öğrencilerinin; yurtlarda denetim sağlanması, öğrenci sorunlarının etkili şekilde çözülmesi ve öğrenciler arasındaki dayanışmayı pekiştirmesi amacıyla Yurt Komiteleri kurmaları gerektiği söylendi.

Eylemin noktalanmasının ardından kantinlerinde toplantı alan 2. Yurt öğrencileri, yaptıkları seçimle kat temsilcilerini belirleyerek 7 kişiden oluşan bir Yurt Komitesi oluşturdular ve böylelikle bugüne kadarki kazanımlarının ve bundan sonraki sürecin takipçisi olacaklarını ve örgütlü duruşlarını devam ettireceklerini bir kez daha onayladılar.

yazici   mail