www.soL.org.tr
KOÜ işçisi hukuk mücadelesini kazandı
31 Mayıs 2008, Cumartesi

Kocaeli Üniversitesinde 5 aydır grevde olan ve grev sürecinde işten atılan 16 işçi, işe iade davasını kazandı.

resim

soL Türkiye Otel, Lokanta, Eğlence Yerleri İşçileri Sendikası (OLEYİS) üyesi olan Kocaeli Üniversitesi lokanta ve restoranlarının çalışanları, 31 Aralık 2007 tarihide başladıkları grev sonrasında yaşanan hukuki süreçte 4. davasını da kazandı.

Kocaeli 2. İş Mahkemesi, üniversitenin grev sürecinde işçi çıkartmasının hukuki açıdan yanlış olduğu ve bu nedenle işçilerin işe iadelerinin gerektiği yönünde karar verdi. Bu sonuç, grev sürecinde işlerine son verilen 16 işçinin işe iade edilmesi anlamına geliyor.

Hukuk önünde tescil
OLEYİS Kocaeli Temsilcisi Barış Aşan, üniversitenin yaptığı haksızlıkların hukuk önünde tescillendiğini belirterek, “Üniversite yönetimi, yasadışı ve insanlık dışı uygulamalarla işçilerin hak alma mücadelesini baltalamaya çalıştı. Ancak kanunlar ve yasalar bizim haklılığımızı bir kez daha ortaya koydu. Bilim ürettiklerini söyleyen bu yönetime yazıklar olsun” dedi. OLEYİS üyeleri, “Üniversitede grev olmaz”, “grevin durdurulması” ve “üniversitenin grev kırıcılığı yaptığı” gerekçesiyle açılan davaları da kazanmıştı.

yazici   mail