www.soL.org.tr
Taliban kasabayı ele geçirdi
31 Mayıs 2008, Cumartesi

Afganistan'da işgalci ABD ve NATO güçlerine karşı savaşan Taliban militanları, başkent yakınlarındaki Raşidan kasabasını ele geçirdi. İslamcı militanlar bölgedeki yerel yetkilileri de esir aldı.

resim

DIŞ HABERLER Afganistan'da işgale karşı savaşan Taliban ülkenin göbeğindeki bir kasabayı ele geçirdi.

Taliban yetkililerinden dün yapılan açıklamada İslamcı örgütün Afganistan'ın ortasındaki Gazne eyaletindeki Raşidan bölgesini bir gece saldırısıyla kontrolü altına aldığı, işbirlikçi hükümete bağlı sivil ve askeri yöneticileri de tutukladığı bildirildi.

Gazne Emniyet Müdürü Yan Muhammed Mücahid de olayı doğrulayarak "Taliban dün (önceki) gece Raşidan bölgesine saldırdı ve ele geçirdi" diye konuştu. Mücahid, Taliban tarafından esir alınan yetkililerin akıbeti hakkında bilgi sahibi olmadıklarını da sözlerine ekledi.

Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid ise bölgenin kendi kontrolleri altında olduğunu, bölge kaymakamının, emniyet müdürünün ve 8 polis memurunun da esir alındığını kaydetti.

Taliban tarafından ele geçirilen Raşidan kasabası başkent Kabil'e yalnızca 120 km uzaklıkta.

Başkentin güneyindeki Gazne vilayetinde işgal orduları ve Taliban militanları arasında gün aşırı çatışmalar yaşandığı, Taliban'ın bölgedeki stratejik noktaları kontrol altında tuttuğu belirtiliyor.

Taliban militanları geçen yıl da bir dizi yerleşimin kontrolünü ele geçirmiş, ancak işgal güçlerinin ve işbirlikçi Afgan ordusunun düzenlediği harekatlar sonucunda bu bölgelerin çoğundan geri çekilmişlerdi.

Ülkenin güneyinde, halen Taliban'ın kontrolünde bulunan en az 5 yerleşim yeri bulunuyor.

yazici   mail