www.soL.org.tr
Direniş günlüğü
31 Mayıs 2008, Cumartesi

Iraklı yurtsever direnişçiler, işgalcilere ve işbirlikçilere karşı mücadeleyi sürdürüyor.

resim

DIŞ HABERLER (Direniş Günlüğü, 29 Mayıs) Musul'da operasyon düzenleyen ABD ve Irak güçlerine yönelik saldırıları sürdüren direniş güçleri, Irak polis devriyesine düzenlediği bombalı saldırıda iki polisi öldürdü.

El Anbar Direniş örgütlerinin oluşturduğu Cihad ve Değişim Cephesi'ne bağlı bir direniş grubu, Hit bölgesinde düzenledikleri bombalı saldırıda ABD ordusuna ait bir Humvee askeri aracını yok ettiklerini bildirdi.

Bağdat ABD ordusu Şii lider Mukteda el Sadr'a bağlı Mehdi Ordusu'yla ABD askerleri arasında çıkan çatışmada 10 Mehdi Ordusu üyesinin öldüğünü öne sürdü. Irak ordusundan bir komutan da Şula bölgesinde Mehdi Ordusu'na yönelik yeni bir operasyon başlatacaklarını açıkladı.

Diyala Direniş güçlerinin Buhriz'de devriye halindeki Irak askerlerine düzenlediği bombalı saldırıda iki askerin öldürüldüğü belirtildi.

Nineva Musul'da eskiden Bölgesel Kürt Yönetimi'ne bağlı peşmergelere ait hapishanede işkence izleri taşıyan çok sayıda ceset bulundu. Hastane kaynakları, eskiden peşmergelerin hapishane olarak kullandığı binada bulunan kimliği belirsiz kişilerin, işkence sonucu öldüğünü sandıklarını belirttiler. Yetkililer, Musul'da aileleri kaybolan, kaçırılan ya da tutuklanan kişilere cesetleri teşhis etmeleri için çağrıda bulundu. İşbirlikçi peşmergelerin Musul'da çeşitli dönemlerde baskınlar düzenleyerek tutukladığı kişileri işkenceden geçirdiği belirtiliyor.

Direnişçiler, son dönemde ABD ve Irak güçlerinin operasyonuna sahne olan Musul'un iki ayrı bölgesinde Irak polisine bombalı saldırılar düzenledi. Direniş güçlerinin Musul'da bombalı araçla devriye halindeki Irak askerlerine düzenlediği saldırıdaysa iki polis öldü, beş polis yaralandı.

Irak'ın Suriye sınırındaki Sincar kentinde, bir direnişçinin Irak polis güçlerine katılmak isteyenlerin oluşturduğu kuyruğun arasında üzerindeki bombaları infilak ettirmesi sonucu 16 kişi öldü.

yazici   mail