www.soL.org.tr
Yunan ve Türk komünist gençlerden ortak panel
31 Mayıs 2008, Cumartesi

Yunanistan'da Türk kökenli azınlığın yoğun olarak yaşadığı İskeçe'de ortak bir panel düzenleyen KNE ve TKP'li Öğrenciler, Balkanlar'da barışın ancak NATO ve AB'ye karşı mücadele ederek sağlanabileceğini belirttiler.

DIŞ HABERLER Yunanistan'ın İskeçe şehrinde Yunanistan Komünist Gençliği (KNE) tarafından düzenlenen "Balkanlar'da barış ancak NATO ve AB'siz olabilir" başlıklı panele Türkiye Komünist Partili Öğrenciler de katıldı.

Demokritus Üniversitesi'nde geçen hafta yapılan panelde NATO ve AB'nin bölgedeki politikaları üzerinde duruldu.

Yunanistan Komünist Partisi (KKE) ve gençlik örgütü KNE, panelden önce, bölgede yoğun olarak bulunan Türk kökenli nüfusa yönelik bildiri dağıttı. Bildiride AB politikaları yüzünden işsiz kalma tehlikesiyle yüz yüze kalan tarım işçileri ve daha önceden Yunan hükümeti tarafından çoğu hakları elinden alınan ve Haymatlos (vatansız) ilan edilen vatandaşlar için haklarının geri alınması talep edildi.

Panel öncesinde üniversite önündeki yolu kapatarak, basın açıklaması yapan KNE'liler, öğrencileri panele çağırdılar. KNE temsilcisi konuşmasında, özellikle Yunanistan-Bulgaristan arası inşa edilen doğalgaz boru hattının bölgeye refah değil, daha fazla bağımlılık getireceğini vurguladı

TKP'li Öğrenciler adına konuşan Ilgın Kaya ise NATO'nun Nisan ayındaki Bükreş zirvesini hatırlatarak Balkanlar'da oynanan oyunlara bir son verilmesi gerektiğini söyledi. Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattının NATO müdahalesine zemin yarattığını vurgulayan Kaya, AB ve NATO'nun ikisinin de emperyalist bir karakteri olduğunu, iki kurumun da bölgeyi daha fazla bağımlılaştırmaya hizmet ettiğini anlattı.

Programdan sonra Nazım Hikmet şiirlerinden oluşan bir müzik dinletisi yapıldı.

yazici   mail