www.soL.org.tr
Filistinliler ablukaya karşı yürüdü
31 Mayıs 2008, Cumartesi

Gazze Şeridi'ne yönelik İsrail ablukasını sona erdirmekte kararlı olduğunu vurgulayan Hamas, Filistinlileri düzenleyeceği yeni eylemlere katılmaya davet etti. Hamas'ın dün Sufa geçiş noktasına düzenlediği gösteride İsrail polisinin ateş açması sonucu altı kişi yaralandı.

resim

DIŞ HABERLER Hamas, Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilere İsrail ablukasını kaldırmaya hazır olma çağrısı yaptı. Hamas'ın dün düzenlediği basın toplantısında konuşan örgüt sözcüsü Sami Ebu Zuhri, halkı Sufa geçiş noktasına düzenleyecekleri yürüyüşe ve diğer eylemlere katılmaya çağırdı ve "Kuşatmanın devam etmesine izin vermeyeceğiz. Bu kuşatmayı kaldırmak için tüm seçenekleri açık tutacağız" diye konuştu.

İsrail'le ateşkes yapılması için Mısır'ın yürüttüğü arabuluculuk faaliyetlerinin, İsrail'in ablukaya son vermeye ve sınırları açmaya yanaşmaması nedeniyle başarısız olduğunu kaydeden Ebu Zuhri, "Hamas Mısır'ın çalışmalarına katkı koymak için elinden geleni yaptı, ancak İsrail en temel şartları bile kabul etmedi" dedi.

Hamas sözcüsü, Arap ülkelerinin liderlerinden Refah sınırını açmalarını ve Filistin halkını ABD ve İsrail'in bölgedeki planlarına karşı yalnız bırakmamalarını istedi.

Açıklamanın ardından, Hamas'ın Gazze'den Sufa sınırına düzenlediği ve binlerce kişinin katıldığı yürüyüşe ateş açan İsrail polisi, altı Filistinliyi yaraladı. Refah ve Han Yunus kentlerinden yürüyüşe geçen binlerce Filistinli, İsrail karşıtı sloganlar atarak Gazze'ye yönelik ablukayı ve saldırıları kınadı.

yazici   mail