www.soL.org.tr
Maraş BM’nin sorunu
17 Kasım 2006, Cuma

Dün bir açıklama yapan Olli Rehn, Maraş’ın statüsünü pazarlık unsuru olarak görmediklerini söyledi. Açıklama, Yunanistan cephesinde tepki yarattı.

resim

DIŞ HABERLER Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, dün Kuzey Kıbrıs'a yönelik izolasyonların kaldırılması ve Maraş'ın statüsü konusunda yaptığı açıklamada, "Maraş'ın iadesiyle KKTC üzerindeki izolasyonların kaldırılması arasında paralellik kurulmasının yanlış olduğunu" söyledi.

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu'nda konuşan Rehn, AB'nin Birleşmiş Milletler tarafından getirilecek kapsamlı ve kalıcı bir çözüme destek verdiğini söyledi. BM tarafından referanduma sunulan Annan Planı'na göndermede bulunan Rehn, planda Maraş'ın statüsüne en kapsamlı çözümün getirilmiş olduğunu söyledi. AB'nin, kapsamlı çözümlerin arkasında durduğunu söyleyen Rehn, "Ancak Maraş'ın statüsü BM'nin, Kuzey Kıbrıs ile yapılacak ticaretin tüzüğü AB'nin sorunudur. Maraş'ın statüsü ile izolasyonlar konusu arasında bağlantı kurulamaz" diyerek Maraş'ı pazarlık konusu olarak görmedikleri ima etti.

AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın geçtiğimiz haftalarda sonuçsuz kalan diplomatik girişimlerine de değinen Rehn, tarafların bu öneriyi değerlendirmelerini önerdi. Rehn, "Bu fırsat kaçırılmamalı" dedi.

25 milletvekilinin katılımıyla 45 dakika süren kurul, Yunan vekillerin itirazlarına da sahne oldu. Rehn'in açıklamasını yetersiz bulan vekiller, Maraş'ın statüsünden AB'nin de sorumlu olduğunu ve kurumun bu konuda daha aktif bir pozisyon alması gerektiğini söylediler.

yazici   mail