www.soL.org.tr
ABD’de “Küba’ya yardım” skandalı
17 Kasım 2006, Cuma

ABD Kongresi’ne sunulan bir rapor, “Küba’da demokrasinin gelişmesine yardımcı olma” amacıyla tahsis edilen fonların lüks tüketim malzemelerine harcandığını ortaya çıkardı.

resimDIŞ HABERLER Hükümet Muhasebe Ofisi'nin Çarşamba günü Kongreye sunduğu raporda 1996 yılından 2005 yılına kadar kullanılan 76 milyon dolarlık fonun sorumsuz ve denetimsiz bir şekilde çarçur edildiğini ortaya konuldu. Küba'daki "bağımsız gazeteci ve akademisyenleri desteklemek" amacıyla oluşturulan fonun yengeç eti, bilgisayar oyunları, çikolata, kaşmir kazaklar gibi lüks tüketim malzemelerine harcandığı belirtiliyor. Raporda öne sürülen bir diğer nokta da yapılan harcamaların yüzde 95'i için herhangi bir ihale yapılmamış olması.

"Küba'ya yardım" birimi USAID'in 10 milyonlarca doları Miam'deki Küba kökenli gruplara transfer ettiğini ifade eden denetçiler, kurumda büyük bir kontrol zaafiyeti olduğuna dikkat çektiler.

USAID, Küba'da bir toplumsal muhalefet yaratmak ve sosyalist rejimi çökertmek amacıyla Kübalılara para ve eşya yolluyor. Ancak Küba'da ABD hükümetinden maddi destek almak yasak olduğu için, sözkonusu maddi desteği Miami'de yaşayan Kübalı sürgünler üzerinden yapıyor. Sürgünlerin USAID'den yardım alan 36 ayrı organizasyonu bulunuyor. Ancak Küba'ya abluka uygulandığı için masraf, normal posta ücretinin dört katına mâloluyor.

Raporda maddi destek alan Kübalı sürgünlerin yüzde 30'unun aşırı miktarda harcama yaptıklarını vurguluyor.

Bush Yönetimi, geçtiğimiz aylarda "Küba'nın demokrasiye kavuşması için" yapacakları yardımı arttıracaklarını ifade etmişti. Ancak birçok kongre üyesinin kurumun bütçesi ve faaliyet raporuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi istediği ifade ediliyor.

USAID'in baş finans müdürü Lisa Fiely, denetçilerin önerileri doğrultusunda harekete geçeceklerini ve raporda bahsedilen sorunları çözme ve kurumun etkinliğini arttırma yolları arayacaklarını ifade etti.

Miami'deki Kübalı grupların yöneticilerinden Juan Carlos ise "Bu insanlar açlar, hiç çikolata yiyemiyorlar" diyerek yapılanlara sahip çıktı. Başka bir yönetici Frank Hernandez Trujillo ise aşırı harcamalara atfen "Bunu sonuna kadar savunacağım. Kübalılara, o sistemle yönetilmedikleri takdirde nelere sahip olacaklarını göstermek işimizin parçası" şeklinde konuştu.

Sözkonusu raporun ABD tarafından desteklenen Kübalı grupların itibarını sarsması bekleniyor. Uzmanlar, Kongre seçimlerinde Demokratlar karşısında ciddi bir yenilgi alan Cumhuriyetçilerin, sözkonusu raporla daha da sıkışacağını ifade ediyor. Florida eyaletindeki Küba göçmenlerinin mafyatik örgütlenmelerinin desteğini alma çabasındaki Cumhuriyetçiler, burada daha da ağır bir yenilgiye uğramışlardı.

Küba'yı özgürleştirme söyleminin bir bahaneden ibaret olduğunu ve Cumhuriyetçilerin fonu, azımsanamayacak sayıdaki Kübalı sürgünün oylarını çekmek için kullandıklarını iddia eden Demokratların giderek daha da gayrımeşru hale gelen ambargoyu hafifletmek zorunda kalabilecekleri belirtiyor.

yazici   mail