www.soL.org.tr
Gündem’e ikinci kez kapatma
17 Kasım 2006, Cuma

Son günlerde yoğunlaşan Kürt düşmanlığı etkisini gazete kapatmayla gösterdi.

resimHABER MERKEZİ İstanbul 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi, "Ülkede Özgür Gündem" gazetesinin yayınını, 15 gün süreyle durdurdu.

Gazeteden yapılan açıklamada, söz konusu kararın, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın, 10 Kasım'da Gazi Ordu Evi'nde düzenlediği Basın Kokteyli'nde, gazeteyi hedef göstererek, "PKK'nın dergileri ve günlük gazeteleri yayımlanıyor. Bunlara müsaade edilmemesi gerek" demesinden 6 gün sonra, "jet bir kararla" verildiği ileri sürüldü.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 26, 27, 30, 31 Ekim, 1, 2, 3, 8, 9, 10, 13, 14 ve 15 Kasım tarihli gazeteleri inceledi ve toplam 13 gazete nüshasında PKK-Kongra Gel propagandası yapıldığını, "terör örgütünün işlediği suçlar ile suç ve suçlunun övüldüğünü" öne sürdü. Savcılık bunun ardından, gazete yayınına 15 gün süreyle tedbir konulması için İstanbul 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurdu.

Tedbir isteğini değerlendiren mahkeme, dün verdiği kararda söz konusu nüshalarda, "Terörle Mücadele Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"la "3713 sayılı yasanının 6-son maddesine göre suç işlemeye alenen teşvik, suçları övme ve terör örgütü propagandası" yapıldığı iddiasıyla, gazete yayınının 15 gün durdurulması yönünde karar verdi.

"Büyükanıt hedef gösterdi, savcılar harekete geçti"
Gazetenin Haber Müdürü Nurettin Fırat bir açıklama yaparak karara tepki gösterdi. Fırat, ağustostan beri gazeteleri hakkında ikinci kez yayın durdurma kararı verildiğine dikkat çekerek, alınan kararın, Türkiye'nin demokratikleşme sürecine karşı büyük darbe olduğunu vurguladı. Türkiye'de demokrasinin olmadığının en büyük kanıtının, askeri hakimiyet olduğunu öne süren Fırat, "Orgenaral Yaşar Büyükanıt, Türkiye'nin her şeyine müdahale etme hakkını kendisinde bulabilmektedir. Son olarak da gazetemizi hedef göstermişti ve gazetemizin yayınlanmasına müsaade edilmemesi gerektiğini belirtmişti. Aradan bir hafta bile geçmeden gazetemizin yayını durduruldu. Büyükanıt hedef gösterdi, savcılar harekete geçti" dedi.

Fırat, şöyle devam etti:
"Biz sivilleşmenin ve demokratikleşmenin gelişmesine hizmet eden bir yayın politikası esas alıyoruz. Bu çerçevede başta Kürt sorunu olmak üzere, buna benzer temel sorunların çözülebileceğine vurgu yapıyoruz. Eğer demokratikleşmeye yönelik bir çaba varsa, alınan karardan derhal geri dönülmesi gerekmektedir."

1 Mart 2004'te yayın hayatına başlayan Ülkede Özgür Gündem gazetesi hakkında bugüne kadar, gazete imtiyaz sahibi, sorumlu yazıişleri müdürü, yazar ve muhabirleri hakkında 600'ü aşkın dava açıldı. 15 sayısı yasaklama-toplatma kararıyla sonuçlanan gazete hakkında açılan davalardan 128'inin yargılaması sona erdi. Sonuçlanan 69 davadan 58'inde, mahkumiyet kararı verildi. 11 dava ise, beraatla sonuçlandı.


yazici   mail