www.soL.org.tr
Mumcu, Barzani’ye işaret etti
5 Aralık 2006, Salı
resimHABER MERKEZİ Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar’ın terörle mücadele çerçevesinde dile getirdiği “ovada siyaset” çıkışına “Ovada siyaseti Barzani güdümünde yaparlar” yanıtını verdi.

Mumcu, “bölgenin PKK’dan arındırılmasıyla beraber Kuzey Irak etkisinde yeni bir siyasal sürecin açılmasının bölgede gelinen nokta olduğunu” savundu. “Türkiye’den beklenen şey Kuzey Irak’a himaye edici bir rol üstlenmesi” diyen Mumcu, Ağar’ı isim vermeden eleştirdi.

“Ovada siyaset” çıkışını “içi boş” olarak niteleyen Mumcu, şöyle konuştu: “Bırakın düz ovada siyaset yapsınlar’ deniyor ya, o siyaset yapacak olanların Kuzey Irak güdümünde siyaset yapacakları yani Barzani güdümünde bir siyaset yapacakları konusunda hiç kuşku yok.
Dolayısıyla o bir milli siyaset, bütünleşik Türkiye siyasetinin parçası olmayacak, bunun önünün yasal araçlarla açılması. Ben diyorum ki; Türkiye uluslararası ilişkilerinde bunu konuşacak düzeye geldiyse kendi kartlarını doğru oynasın. Demek ki artık PKK sadece bizim için değil onlar için de sorun. ‘Tamam konuşalım’ diyebileceğimiz bir yerdir burası. ‘Trene ben de atlıyorum’ demekle olmaz bu iş.”

yazici   mail