www.soL.org.tr
İnsan haklarını hatırladılar
12 Mart 2007, Pazartesi

Türkiye’deki Kürtlerin en temel siyasi ve kültürel haklarını tartışmayı “bölücülük” sayanlar, Kuzey Irak’taki Türkmenler için insan hakları talep ediyor.

resimDIŞ HABERLER Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği ve Irak İnsan Hakları Merkezi'nce hazırlanan "Kerkük İnsan Hakları Raporu"nda, Türkiye'nin krize müdahil olması ve ekonomik yaptırım uygulaması talep ediliyor.

Ankara'da dün sunulan 39 sayfalık raporda Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Hakları Komisyonu'nun, sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla acilen Kerkük'e bir heyet göndermesi, buradaki insan hakları ihlallerini ve kültürel, demografik yapıyı değiştirme çalışmalarını incelemesi istendi.

ABD'nin, Irak'ta 2003 yılında Irak'ta gerçekleştirdiği işgalin ardından Kerkük'ün Türk kimliğinin hızla değiştirilmeye çalışıldığı, demografik yapının Kürtler lehine bozulduğu, nüfus ve tapu kayıtlarının imha edildiği vurgulanıyor.

Raporda, 2007 yılının dönüm noktası olduğuna dikkat çekilerek, bu yıl içinde önce "normalleşme" sağlanacağı, sonra "sayım" yapılacağı, ardından gerçekleştirilecek "referandumla da Kerkük'ü Kürtleştirme çabalarının sonuçlandırılacağı" öne sürülüyor. Raporda, süreç sonunda Kerkük'ün, Kürt yönetimine bağlanacağı ve bundan sonra ise oluşturulan "Kürt Devleti"nin bağımsızlığının ilan edileceği savunuluyor.

Ekonomik yaptırım talebi
Raporun talepleri arasında ise Türkmenlere yaşama hakkı ve siyasi hakların sağlanması, Kerkük'ün mevcut statüsünün muhafazası ve bölgesel Kürt yönetiminin nüfus yapısını değiştirmeye dönük girişimlerinin engellenmesi isteniyor. Bu konuların araştırılması için bölgeye bir TBMM heyeti gönderilmesini öneren rapor, bölgesel Kürt yönetimine yaptırım olarak Habur Sınır Kapısı'nın kapatılabileceği, Barzani'nin, Türkiye'deki ticari faaliyetlerinin durdurulabileceği ve şirketleri başta olmak üzere mal varlıklarına el konulabileceği belirtiliyor.

yazici   mail