www.soL.org.tr
İşgal paraya doymuyor
12 Mart 2007, Pazartesi

Irak ve Afganistan işgallerine asker dayandıramayan Bush yönetimi, giderek artan işgal masrafları için ek bütçe talebinde bulunuyor.

resimDIŞ HABERLER ABD Başkanı George W. Bush, Afganistan ve Irak'a yollanacak 8 bin 200 ek asker için Kongre'den 3,2 milyar dolar talep etti. Bu parayla, Bush'un Ocak ayında açıkladığı, Irak'a gönderilen 21 bin 500 askere ek olarak Afganistan ve Irak'a 8 bin 200 asker daha yollanacak.

Söz konusu ek kuvvet içinde Afganistan'a yerel polis ve ordu birliklerinin eğitimini geliştirmek için gönderilecek 3 bin 500 askerlik birlik bulunuyor. Ayrıca Kongre'den talep edilen fon, Taliban saldırısının beklendiği bahar aylarında birlikleri tahkim etmek için kullanılacak.

Irak'a ek kuvvet gönderilmesi ise temel olarak Bağdat Güvenlik Planı kapsamında hayata geçiriliyor. 3,2 milyar dolarlık fon 2 bin 400 savaş destek askeri, 2 bin 200 askeri polis ve 129 yeniden inşa görevlisi için kullanılacak.

Birçok Kongre üyesinin Afganistan ve Irak işgallerine yeni kaynak aktarmaya karşı olması nedeniyle Bush, 3,2 milyar dolarlık askeri malzeme için bir diğer fon talebini geri çekti.

yazici   mail