www.soL.org.tr
Bachelet bir yılını doldurdu
12 Mart 2007, Pazartesi
resimPrensa Latina Şili Devlet Başkanı Michelet Bachelet, iktidardaki ilk yılını doldurdu. Anketler, Şili halkının önemli bir kesiminin Bachelet hükümetinin bir yıllık performansını olumlu bulduğunu gösterirken, bir dizi sorunlu başlığın 2007 yılında da hükümeti uğraştırmaya devam edeceği ifade ediliyor.

Geçen bir yıllık sürede öğrencilerin büyük ayaklanmalarına ve bakır madenlerinde çalışan işçilerin uzun süreli grevlerine sahne olan Şili'de hükümetin tüm bunlara rağmen desteklendiği ancak bu konularda kökten ve nihai çözümlere ulaşmaktan uzak olunduğu belirtiliyor.

Bachelet, iktidarının birinci yıl dönümünden bir gün önce kabine üyelerine hükümetin birliğini sürdürme ve kendisine destek vermeye devam etme çağrısında bulundu. Bachelet, Sosyalist Parti toplantısındaysa "takımlar halinde, halka birlikte çalışma" gereğini vurgulayarak "Önümüzdeki engelleri aşacağız. Sorunları çözmek için iktidardayız" şeklinde konuştu.

Buna karşılık, Şili Komünist Partisi Başkanı Guillermo Teillier, Bachelet'nin iktidara geldikten birkaç ay sonra inisiyatifini yitirdiği yorumunu yaptı. Teillier, "Ya halk kesimlerinin katılımıyla önemli siyasi ve toplumsal dönüşümler gerçekleştirilecek, ya da neoliberal modele bağlı kalınacak ve eski hükümetlerin yaptığı yapılacak" ifadesini kullandı.

yazici   mail