www.soL.org.tr
ABD’nin çifte standardı
12 Mart 2007, Pazartesi

Bush, uyuşturucu kaçakçılarıyla bağlantıları skandala dönüşen Kolombiya hükümetinin uyuşturucu karşıtı çalışmalarını överek, ABD’nin uyuşturucuyla mücadelede uyguladığı çifte standardı bir kez daha gösterdi.

resimDIŞ HABERLER ABD Başkanı George W. Bush'un Latin Amerika gezisine, ABD karşıtı protestolar ve Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'in alternatif turunun yanında, ABD yönetiminin uyuşturucuyla mücadele konusundaki tavrıyla ilgili tartışmalar de eşlik ediyor. Güney Amerika ülkeleriyle ilişkilerinde uyuşturucuya karşı ortak mücadeleyi sık sık gündeme getiren Başkan Bush'un Kolombiya ziyareti süresince iktidardaki sağcı Alvaro Uribe hükümetinin uyuşturucuyla mücadele politikalarını övmesi ve ABD'nin koşulsuz desteğini sunması dikkat çekti.

Daha önce sol başkanların iktidarda olduğu Bolivya ve Venezuela'yı uyuşturucu kaçakçılığına karşı mücadelede yeterince etkili bir politika izlememekle eleştiren Bush yönetimi, kıtadaki en güvendiği iki sağ iktidar olan Kolombiya ve Guatemala konusunda tam tersi bir söylemi tercih ediyor. Kolombiya'da yıllardır solcu gerillalara karşı savaşta ülkede büyük şiddet yaratan ve uyuşturucu kaçakçılığının başını çeken paramiliter gruplar konusunda yorum yapmaktan kaçınan Bush, Kolombiya ziyaretinde Alvaro Uribe hükümetinin bu yasadışı gruplarla bağlantısına değinmeden Kolombiya hükümetinin uyuşturucuya karşı mücadelesine duyduğu güveni vurguladı.

Bush hükümeti, kıtada uyuşturucu trafiğinin en yoğun olduğu ülkelerden Guatemala'da da devlet görevlileriyle kaçakçılar arasında ortaya çıkan bağlantıları sessizlikle karşılamaya devam ediyor. Bush'un Latin Amerika gezisi kapsamında ziyaret edeceği Guatemala'da uyuşturucu kaçakçılığıyla bağlantısı olduğu tespit edilen devlet görevlilerine her gün bir yenisi ekleniyor. Aralarında istihbarat görevlileri ve ordu mensuplarının da bulunduğu bu kişilerden bazılarının çeşitli siyasi cinayetlerle de bağlantılı olduğu bildiriliyor.

Uyuşturucuyla mücadele adı altında bölge ülkelerine müdahale etmeyi amaçlayan ABD, şiddetin giderek arttığı, devletle uyuşturucu kaçakçıları arasındaki işbirliğinin daha da belirgin hale geldiği Kolombiya ve Guatemala'yı öve öve bitiremezken, uyuşturucu trafiği konusunda Venezuela ve Bolivya gibi pek de anlaşamadığı ülkeleri baş sorumlu olarak göstermeyi tercih ediyor.

yazici   mail