www.soL.org.tr
Adanalı liseliler yürüdü
21 Haziran 2007, Perşembe

Adana’da yapılan, çok sayıda lise öğrencisinin katıldığı eylemde eğitim sistemindeki çarpıklıklar ve piyasalaşma protesto edildi.

resim

soL (Adana) Adanalı liseliler, bir yürüyüş yaparak eğitim sistemindeki aksaklıkları ve eğitimin piyasalaşmasını protesto etti.

Adana 5 Ocak meydanında toplanan liseliler, üniversite öğrencileri ve veliler, buradan yürüyüşe geçerek İnönü Parkı'nda basın açıklaması yaptılar. Basın açıklamasında eğitim sisteminin öğrencileri sorgulamayan, düşünmeyen bireyler haline getirmek istediği vurgulandı. ÖSS ile parası olanın geleceğinin olduğu, yoksul çocuklarının ise okuma hakkının ellerinden alındığının altını çizen eylemciler, sistemdeki adaletsizliklere karşı mücadele edilmesinin gerekliliğini dile getirdiler.

Eylem sırasında dağıtılan "ÖSS'nin 5 Seçeneğine Karşı Tek Seçenek Mücadele" başlıklı bildiride, liselerin bilinçli olarak çetelere ve uyuşturucuya teslim edildiğinin altı çizildi. Koç grubunun meslek liselilerinde başlattığı "Meslek Lisesi Memleket Meselesi" kampanyasının ardında, sermayedarların ucuz ve hazır iş gücü ihtiyaçlarını meslek liselerinden karşılama çabasının yattığı belirtilen bildiride gençlik, herkese eşit, parasız ve bilimsel eğitim için mücadeleye çağırıldı.

Eyleme DEV-LİS, Emek Gençliği, Enternasyonalist Gençlik, Ekim Gençliği, Liseli Genç Umut, SGD'li Liseliler ve Adana Yurtsever Cephe'li Liseliler katıldı.

yazici   mail