www.soL.org.tr
Harb-İş’ten toplu sözleşme protestosu
21 Haziran 2007, Perşembe

Harb-İş’ten toplu sözleşme protestosu Harb-İş üyesi işçiler toplu sözleşme görüşmelerinin tıkanmasından dolayı hükümeti protesto ederken Türk-İş’e de “işçiyi oyalama” mesajı verdi.

resim

HABER MERKEZİ Türk-İş'e bağlı Harb-İş sendikası üyeleri İstanbul, Ankara ve Gölcük'te yaptıkları eylemlerle kamu işçileri adına hükümetle sürdürülen toplu sözleşme görüşmelerinden sonuç alınamamasını protesto etti. Görüşmelerde yasal sürenin 25 Haziran'da biteceğine dikkat çeken işçiler, AKP hükümetini çalışanların aleyhine IMF politikalarını uygulamakla suçladı. Harb-İş üyeleri görüşmelerde etkin tavır almayan Türk-İş'i de işçileri oyalayıcı girişimlerinden vazgeçmesi yönünde uyardı.

Gölcük'teki Tersane Komutanlığı önünde bir araya gelen Türk Harb-İş Kocaeli Şubesi üyesi tersane işçileri buradan Anıtpark'a yürüdü. Şube Başkanı Haldun Kurubacak burada yaptığı konuşmada 350 bin işçiyi kapsayan toplu sözleşme görüşmelerinin tıkanma noktasına geldiğini söyledi. Kurubacak hükümetin çalışanlar aleyhine IMF politikaları uyguladığını söyleyerek Türk-İş'in de işçileri oyalayıcı girişimlerinden vazgeçmesini istedi. Kurubacak, üstündeki ölü topraktan kurtulması gerektiğini belirttiği Türk-İş'i toplu sözleşme görüşmelerinde işçilerin talepleri karşılanıncaya kadar kitlesel eylemler düzenlemeye çağırdı.

İstanbul'da Mecidiyeköy'deki sendika şubesi önünde toplanan işçiler de "Türk-İş uyuma sözleşmene sahip çık", "İşçiler burada Türk-İş nerede", "Kahrolsun IMF, işbirlikçi AKP", "Asker değil işçiyiz, eylemlerde öncüyüz" sloganları atarak TİS görüşmelerinin tıkanması protesto etti. İstanbul'da Pendik'te de D-100 Karayolundaki Pendik Köprüsünden yürüyüş başlatan sendika üyeleri, Bahçelievler Mahallesi Zümrüt Caddesindeki Türk Harb-İş Anadolu Yakası Şubesi önünde toplandı. Karayolunu bir süre trafiğe kapatan işçiler şube binası önünde basın açıklaması yaptı.

Harb-İş tarafından gerçekleştirilen eylemlerde okunan ortak basın açıklamasında Milli Savunma ve İçişleri Bakanlıklarına bağlı işyerleri için imzalanacak toplu sözleşmeye esnek çalışma hükümlerinin yansıtılmak, servislerin kaldırılmak, yemeklerin özelleştirilmek istendiği belirtilerek sendikanın işverenin bu taleplerine direneceği de kaydedildi. 

yazici   mail