www.soL.org.tr
Tersane işçilerine silahlı saldırı
20 Eylül 2007, Perşembe

Yılbaşından itibaren ücretleri ödenmediği için direnişe geçen Anadolu Tersanesi işçilerine taşeron firma temsilcisi silahlı saldırıda bulundu. Kurşunların hedefinin tersanelerdeki iş cinayetlerine ve ücret gasplarına karşı gelişen mücadele olduğunu söyleyen işçiler, saldırıyı protesto etti.

resim

HABER MERKEZİ Ücretleri ödenmediği için eylem yapan tersane işçilerine taşeron firma temsilcisi tarafından silahlı saldırıda bulunuldu. Dün bir eylemle saldırıyı protesto eden işçiler, Tuzla Gemi Tersanesi önünde toplanarak Anadolu Tersanesi’ne yürüdü. “Hak arama mücadelesine kurşun sıktılar, baskılar bizi yıldıramaz” yazılı pankart açan Tersane İşçileri Birliği Derneği (TİB-DER) üyesi işçiler, yürüyüş sırasında yolun tek tarafını trafiğe kapattı. İşçiler yürüyüş boyunca, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Ücret haktır gasp edilemez”, “Tersane işçisi köle değildir” ve “Kahrolsun ücretli kölelik düzeni” sloganları attı.

Ocak ayından beri ücretleri ödenmediği için direnişe geçen Anadolu Tersanesi işçileri geçen hafta yolu kapattıkları ve üretimi durdurdukları gerekçesiyle polis tarafından cop ve biber gazıyla saldırıya uğramış, 14 işçi gözaltına alınmıştı. İşçilerin direnişte kararlılık göstermesi üzerine Anadolu Tersanesi patronu, işçilerin alacaklarını 17 Eylül'de ödeyeceğini açıklamıştı.

18 Eylül'de (önceki gün) Anadolu Tersanesi'ne ücretlerini almak üzere gelen işçilere tersaneye bağlı taşeron firma Cebeci Denizcilik yöneticisi Fatih Bayraktar önce küfür ve yumrukla daha sonra ruhsatsız silahıyla saldırdı. Bayraktar belinden çıkardığı silahıyla işçilerin üzerine üç el ateş etti. Olayın ardından silahlı saldırıya uğrayan Servet Atalay, Turgut Ergün, Barış Karakaş adlı üç işçiyle birlikte Cebeci Denizcilik Taşeronu Fatih Bayraktar ifadeleri alınmak üzere Tuzla İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Küfür, yumruk ve silahlı saldırı
Olayla ilgili dün bir protesto eylemi düzenleyen TİB-DER üyesi işçiler Tuzla Gemi Tersanesi önünde toplanarak Anadolu Tersanesi’ne yürüdü. “Hak arama mücadelesine kurşun sıktılar, baskılar bizi yıldıramaz” yazılı pankart açan işçiler adına basın açıklamasını okuyan TİB-DER Başkanı Zeynel Nihadioğlu, ücret alacaklarını tahsil etmek için işçilerin yaptığı eylemler sonucu Anadolu Tersanesi işvereninin işçilerin alacaklarını ödemeyi kabul ettiğini, görüşme sırasında Anadolu Tersanesi'ne bağlı Cebeci Denizcilik Taşeronu Fatih Bayraktar'ınsa önceki gün işçilere ilk önce küfür ve yumrukla daha sonra da ruhsatsız silahıyla saldırdığını ifade etti. Bayraktar'ın silahıyla üç el ateş ettiğini belirten Nihadioğlu, olaylardan Anadolu Tersanesi avukatı Mesut Düzgün, Cebeci Denizcilik Taşeronu Fatih Bayraktar, Anadolu Tersanesi İdari Müdürü Tamer Tüfekçi ve Emniyet Müdürlüğü'nü sorumlu tuttu.

Saldırı patronların sistematik tutumu
İşçilere yönelik bu tür saldırıların sık rastlandığını kaydeden Nihadioğlu, “Servet içerisinde yüzenler sefaletle boğuşan tersane işçisine kurşun sıkmıştır. Bu saldırı kendi başına bir taşeronun fevri davranışı değildir. Patronlar örgütü GİSBİR'in sistematik tutumudur. Bu saldırgan tutumun hedefinde havzada oldukça yaygınlaşan ücret gaspları ve iş cinayetlerine karşı gelişen mücadele ve o mücadelenin simgesi haline gelen Tersane İşçileri Birliği Derneği vardır” dedi. Anadolu Tersanesi işvereninin 14 işçinin ücret alacaklarının bir kısmını ödediği ancak işçilerin toplam 9 bin YTL'lik alacağının daha bulunduğu belirtildi.

yazici   mail