www.soL.org.tr
AKP sponsoruna rüşvetten hapis cezası
28 Mayıs 2008, Çarşamba

Başbakan Erdoğan’ın “sponsoru” olarak bilinen Remzi Gür, 367 tartışmalarının yaşandığı Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde, eski CHP Kastamonu Milletvekili Mehmet Yıldırım’a “rüşvet vermeye teşebbüs ettiği” iddiasıyla yargılandığı davada 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

resim

HAER MERKEZİ İşadamı Remzi Gür, Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde, eski CHP Kastamonu Milletvekili Mehmet Yıldırım'a “rüşvet vermeye teşebbüs ettiği” iddiasıyla yargılandığı davada 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, Gür'ün cezasını erteledi.

Ağır cezalık olan Remzi Gür'ün ismi Başbakan Erdoğan'a “yakınlığıyla” gündeme gelmiş, Erdoğan, ABD'de eğitim gören çocuklarının burs parasının Gür tarafından ödendiğini açıklamıştı. Gür, Ramsey mağazalarının da sahibi durumunda. Başbakan Erdoğan yaz tatillerini de Gür'ün Ekinlik Adası'ndaki lüks villasında geçiriyordu.

AKP’nin önündeki kapıları “para” açıyor
Duruşmada AKP Ankara Milletvekilleri Salih Kapusuz sanık tanığı olarak dinlenirken, Kapusuz, dava konusu olayın yaşandığı dönemde AKP Grup Başkanvekili olduğunu ifade ederek, Remzi Gür ile bir yemek sırasında Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin TBMM’de yapılacak oylamanın konuşulduğunu anlattı.

CHP’nin seçime katılmayacağı yönünde parti grup kararı alıp almadığını merak ettiği yönünde ifade veren Gür’ün, "Bunu en iyi hemşehrim CHP milletvekili Mehmet Yıldırım’dan öğreniriz" diyerek Yıldırım’ı aradığını anlatan Kapusuz, görüşmenin ardından Gür’ün, "grup kararı alınmamış ama onların görüşleri biliniyor; değişiklik olmayacak, katılmayacaklar" değerlendirmesini yaptığını söyledi. Kapusuz, dava konusu sözlerin konuşmada hiç geçmediğini, tarafların başka bir şey konuşmadan telefonu kapattığını kaydetti.

“Allah CHP’nin grup kararı almadığını bilir”
Kapusuz’un ifadesinin ardından söz alan Mehmet Yıldırım, “Allah şahit, ufacık hilafım yoktur. CHP’nin grup kararı alıp almadığını Kapusuz da bilir” diyerek ifade verdi. Gür’ün bu durumu öğrenmek için kendisini aramadığı yönünde ifade eden Yıldırım, “Gür, benim oyumu talep etti. ‘Biz seni seviyoruz. Maddi, manevi ne gerekiyorsa yaparız’ dedi. Transfer teklif etti. Bu olayın çıkmasından ben de rahatsızım” dedi. “Bana ’akıllı ol’ dediler. Beni Kastamonu’da gömdüler, seçilemedim. Ben akıllı olmadım” diyen Yıldırım, onurlu olduğunu iddia etti.

Cumhuriyet Savcısı Mustafa Sağıroğlu ise, dava konusu olayın yeterince açıklığa kavuştuğunu belirterek, soruşturmanın genişletilmesi taleplerinin reddine karar verilmesini istedi.

Gür’ün avukatı Acar, atılı suçun unsurlarının oluşmadığını ifade ederek, müvekkili Gür’ün beraatine karar verilmesini talep etti.

Mahkeme Heyeti Başkanı Oktay Saday, Gür’ün, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) "rüşvet" suçunu düzenleyen 252/1. maddesi uyarınca, oy çokluğuyla 4 yıl hapse mahkum edildiğini açıkladı. Suçun "teşebbüste kaldığı" anlaşıldığından cezada 4’te 3 oranında indirim yapıldığını ve cezanın 1 yıla indirildiğini belirten Saday, sanık Gür’ün "sabıkasız oluşu" nedeniyle de 1 yıllık hapis cezasının 10 aya düşürüldüğünü söyledi. Mahkeme heyeti, Gür’e verilen 10 aylık hapis cezasının da ertelendiğini açıkladı.

yazici   mail