www.soL.org.tr
ABD, İran ile görüşmeyi tartışıyor
17 Kasım 2006, Cuma
resimDIŞ HABERLER  İşgal güçlerinin direniş karşısında tutunamadığı Irak'ta, ABD için gün geçtikçe kötüleşiyor. Irak'tan çekilme senaryolarını hayata geçirmeye başlayan ABD,  Irak’ta içinden çıkamadığı sorunları İran ile görüşmeye karar verdiklerini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Danışmanı David Satterfield, dün Senato komitesine yaptığı açıklamada Irak’taki duruma ilişkin İran ile yapacakları doğrudan görüşmelere prensipte karar verdiklerini, ancak bunun için doğru zamanı beklediklerini açıkladı.

ABD’nin, Suriye ile daha önceden sözü edilen görüşmelere ne zaman başlayacağı sorusuna yanıt veren Satterfield, "Şam genel politikasını değiştirmedikçe, Suriye ile görüşebilmemiz pek mümkün görünmüyor" dedi. Suriye’yi İran ve Hizbullah ile iyi ilişkiler kurmakla suçlayan danışman, “Suriye şiddet ile kumar oynuyor. Bir yanda İran ve Hizbullah” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz hafta ABD Başkanı George Bush görüşmelere başlamak için İran’ın nükleer enerji faaliyetlerini durdurmasını koşul olarak öne sürmüştü. Bush'un bu açıklamalarına rağmen Beyaz Saray yetkilileri, Irak’taki karışıklığın giderilmesi için yeni yaklaşımlara acil ihtiyaç duyduklarını belirtmiş ve Suriye ve İran ile olası görüşmelere hazırlandıkları mesajını vermişlerdi.

ABD askerlerinin Irak’tan çekilmesi tartışması hız kazanırken, "komşu ülkelerle doğrudan diplomatik temas" seçeneğinin giderek belirginleşmesi, ABD'nin ne zaman somut adım atacağı sorusunun da daha sık sorulmasına neden oluyor.

yazici   mail