www.soL.org.tr
Abizaid de çekilelim dedi
17 Kasım 2006, Cuma
resimDIŞ HABERLER ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Abizaid, Irak'taki karışıklık ve asker çekme gündemine ilişkin yaptığı açıklamada, Irak’a daha fazla ABD askeri gönderilmesinin Iraklıların sorumluluk almasını engellediğini belirtti.

"Asker göndermek yararsız"

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral John Abizaid, bölgedeki ABD birliklerinin yeterli olduğunu ve daha fazla asker gelmesinin mevcut durumu çözmeye bir katkısı olmayacağını açıkladı. Abizaid, Senato komitesinde yaptığı açıklamada “Daha çok Amerikan askerinin bölgeye gelmesi, Iraklıların kendi gelecekleri için sorumluluk almasına ve kendi ülkeleri için yapabileceklerini yapmamalarına neden oluyor“ şeklinde konuştu. Askerlerin geri çekilmesini şu an için uygun bulmadığını belirten Abizaid, güvenlik sorununu kastederek daha fazla ABD askerinin bu sorunu çözmede “işe yaramayacağını” belirtti.

ABD başta başkent Bağdat olmak üzere ülkenin büyük bölümünde üstünlüğü direnişçilere kaptırmışken, Beyaz Saray çevresinde sık sık telafuz edilen “Iraklıları kendi problemlerini çözmede sorumluluk almaya itme” dikkat çekiyor. Bu söylem son dönemde ABD birliklerinin geri çekilme sürecini hızlandırmak ve güvenliği sağlama görevini Irak güvenlik güçlerine devretmek amacıyla kullanılıyor. Ancak Irak ordu ve polis teşkilatının direnişe karşı işgalcilerin desteği olmadan uzun süre dayanabilmesine ihtimal verilmiyor.

Daha çok asker iddiası

Öte yandan, İngiliz Guardian gazetesinin dün manşettten verdiği habere göre, Bush yönetimi yakın gelecekte Irak'a asker göndermeyi planlıyor. Yönetime yakın isimlere dayandırılarak verilen ve Abizaid'in açıklamasıyla çelişen haber, Bush'un "şansını son bir kez deneyerek" Irak'a 20 bin civarında asker göndereceğini iddia ediyor. Haberde yer alan bir diğer nokta da, Bush yönetiminin son günlerde iddia edildiği gibi İran ve Suriye ile değil, "geleneksel" müttefiki olan Suudi Arabistan ve Kuveyt ile görüşerek sorunu çözmeyi zorlayacağı.

Ancak gazetenin aynı sayısında çıkan yorumlar, Bush yönetiminin bu adımı atması durumunda "zaten çökmekte olan stratejisini gereksiz yere zorlamış olacağını" belirtiyor. Yorumlarda, Bush'un Eski ABD Dışişleri Bakanı James Baker başkanlığında çalışan ve Irak'ı bölerek bu ülkeden çıkmayı öneren Irak Çalışma Grubu'nu dinlemesi salık veriliyor.

yazici   mail