www.soL.org.tr
Kongo seçimlerine AB gölgesi
17 Kasım 2006, Cuma
resimDIŞ HABERLER Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde yapılan ikinci tur seçimlerinin önceki akşam açıklanan resmi sonucuna göre Joseph Kabila oyların yüzde 58’sini alarak devlet başkanı oldu. Oyların yüzde 42’sini aldığı açıklanan rakibi Jean Pierre Bemba dün yaptığı açıklamada seçimlerin geçersiz kılınması için yüksek mahkemeye başvuracağını belirtti. Seçimlerin AB’nin silahlı gücünün gözetiminde yapılmış olması bu tür itirazlara zemin hazırlıyor.

Zira seçimleri kaybeden aday Bemba, ülkeye yerleştirilen 2 bin kişilik AB askerini ve ülkedeki 17 bin BM askerini Joseph Kabila’yı desteklemekle suçluyor. Kongo'nun en zengin işadamı olan ve aynı zamanda silahlı karşı devrimci çetelere komuta eden Bemba, oy sayımlarında “sistematik hile” yapıldığı iddiasıyla yasal yollara başvuracağını açıkladı.

Türkiye’nin de 17 personelden oluşan bir askeri nakil uçağı ve iki subayla katıldığı AB askeri gücü seçimler boyunca Kongo’da bulundu. AB askeri gücünün görev süresi Kasım sonunda dolacak, ancak bu sürenin uzatılması AB savunma bakanlarının gündeminde.

Solana iki lideri kutladı

AB Dış Politika Temsilcisi Javier Solana Çarşamba gecesi seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Joseph Kabila’yı telefonla arayarak seçimlerdeki başarısını kutladı. Solana yüzde 42’lik oy oranıyla ülkenin geleceğinde önemli bir siyasi rolü olacağını kanıtladığını söylediği Bemba’yı da telefonla aradı. Solana iki lidere de “kavgayı bir kenara bırakıp ülkenin geleceği için çalışmalarını” söyledi. Solana “Afrika’nın istikrarı için bir kilit” olarak nitelediği Kongo’nun yeniden yapılandırılması konusunda AB’nin ülkedeki yetkililerle çalışacağını söyledi.

Solana’nın sözleri AB’nin maden zengini Kongo’ya emperyalist ilgisinin süreceğini ve AB askerinin kalıcı olduğu yorumlarına yol açtı.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde Haziran ayında yapılan seçimlerde hiçbir liderin oyların yüzde ellisini alamaması nedeniyle ikinci tura gidilmişti. İlk tur sonuçlarının ardından yaşanan çatışmalarda en az otuz kişi öldü. İkinci tur sonuçlarının açıklanmasının ardından sokaklarda Bemba ile Kabila yandaşları arasında gerginlik yaşanıyor. AB ve BM askerlerinin başkent Kinshasa’da gösteri yapan Bemba yandaşlarına müdahale ettiği bildiriliyor.

yazici   mail