www.soL.org.tr
AB Ortadoğu’ya yerleşiyor
17 Kasım 2006, Cuma
DIŞ HABERLER Lübnan’a asker gönderen Avrupa ülkelerinin liderleri, bu kez de İsrail ve Filistinliler arasında arabuluculuğa soyunuyorlar. Perşembe günü bir araya gelen Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, İspanya Başbakanı Luis Rodriguez Zapatero ve İtalya Başbakanı Romano Prodi, Filistin sorununa çözüm bulabilmek için diplomatik girişimde bulunma ve asker gönderme kararı aldılar.

Filistin’e asker gönderme planları
Fransa Cumhurbaşkanı Chirac’ın aktardığı bilgilere göre yeni plan önce ateşkes ilan edilmesini, sonra da tüm belli başlı siyasi güçleri kapsayacak bir Filistin milli birlik hükümetinin kurulmasını öngörüyor. İki taraf arasında mahkum değişimine ve başbakanların ikili görüşmelerine de değinen eylem planının en önemli maddesi ise, Gazze Şeridi’ne uluslararası askeri güç yerleştirilmesi.

Planın ilk dört maddesi dikkate alındığında, içinde ABD, Rusya ve BM’nin yanı sıra AB’nin de bulunduğu Ortadoğu Dörtlüsü’nün 2002 yılında hazırladığı Barış İçin Yol Haritası’ndan farklı olmadığı görülüyor. Buna karşın, planda yer alan "Gazze’ye uluslararası güç yerleştirilmesi" maddesi, AB’nin bölgesel politikalarında askeri güç kullanımının artacağını gösteriyor.

İspanya Başbakanı Zapatero ise üç devlet başkanının hazırladığı planın gelecek ay Avrupa Birliği'ne sunulacağını, planın Almanya ve İngiltere’den de destek alacağını umduğunu belirtti.
 
Avrupa Parlamentosu’ndan “dengeli” kınama

Filistin’le ilgili bir başka açıklama ise Avrupa Parlamentosu’ndan geldi. Beyt Hanun’da çoğunluğu kadın 19 sivilin öldürüldüğü katliama gönderme yaparak İsrail’in “orantısız güç kullanımı”nı kınayan parlamenterler, İsrail saldırganlığına karşı direnen Filistin örgütlerini sivilleri öldürmekle suçlamayı da ihmal etmediler. Filistin Yönetimi’ne gönderilen uluslararası yardımın da yeniden başlatılmasını isteyen Avrupalı vekiller, bunun için mevcut hükümetin yerini bir ulusal birlik hükümetine bırakmasını şart koştular.

2006’nın Şubat ve Mart aylarında oluşturulan Hamas hükümeti, başta ABD olmak üzere emperyalist ülkelerin yoğun baskısına maruz kalmıştı. Bu ülkeler, baskının şiddetini arttırmak için, zaman içinde dış yardıma bağımlı hale gelen Filistin’e katı bir ambargo uygulamışlardı. Emperyalistlerle uzlaşmacı tavrından ötürü Fetih örgütünü iktidara getirmeyi amaçlayan ABD ve Avrupa, Hamas'ı Fetih’le ulusal birlik hükümeti kurmaya zorlayarak etkisiz hale getirmeye çalışıyorlar.

yazici   mail