www.soL.org.tr
Türkiye NATO için “abilik” yapacak
17 Kasım 2006, Cuma
resimHABER MERKEZİ Üç günlük ziyaret için Türkiye'ye gelen Makedonya devlet başkanı Branko Crvenkovski, aralarında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in de yer aldığı bir dizi temasta bulundu. Ziyaretle ilgili açıklama yapan Crvenkovski, Türkiye'nin, Makedonya ve diğer iki Adriyatik Grubu üyesi ülke olan Hırvatistan ve Arnavutluk'un NATO üyeliği için güçlü destek sunmayı kabul ettiğini ifade etti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Erdoğan, Adriyatik Grubu ülkelerinin NATO'ya alınması konusunda örgütün açık bir formülasyon geliştirmesi konusunda ısrarcı olacaklarını ve ay sonunda Riga'da gerçekleşecek NATO zirvesinde bu konuyu gündeme getireceklerini bildirdi. NATO'nun önümüzdeki genişleme dalgasının en ciddi adaylarının bu ülkeler olduğunu belirten Erdoğan, Türkiye'nin bu süreçte "abilik" rolü üstleneceğini ima etti.

Makedonya devlet başkanı Crvenkovski ise, ABD başkanı George Bush'un, NATO'nun bir sonraki genişlemesinin 2008 yılında gerçekleşeceğini söylediğine işaret etti ve "iki yıl içinde üyelik davetiyesi almak için gerçek bir şansımız var... böylece AB üyeliğimizin yolu da açılır" dedi.


yazici   mail