www.soL.org.tr
Fransa: Türkiye birşey yapmaz
17 Kasım 2006, Cuma

Fransa Savunma Bakanlığı, Türkiye'nin bahsettiği askeri ilişkileri askıya alma kararı konusunda henüz bir gelişme olmadığını bildirdi. Açıklama, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ'un Fransa parlamentosundan geçen "Ermeni Soykırımının İnkarını Suç Sayan Yasa Tasarısı" üzerine Fransa - Türkiye askeri ilişkileri üzerine bir resepsiyonda verdiği konuşma üzerine geldi.

Savunma Bakanlığı sözcüsü Jean-Francois Bureau, açıklamanın hükümetten değil bir askeri yetkiliden geldiğini ve kendilerine Türkiye tarafından konuyla ilgili resmi bir bildirim yapılmadığını söyledi. Bureau, iki ülke arasında devam eden ortak tatbikat ve eğitim faaliyetlerinin sabit ve sürekli olduğunu vurguladı.

Fransa Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jean-Baptiste Mattei ise iki ülkenin bir çok operasyonda çok sıkı bir işbirliği içerisinde olduğunu belirtti. Mattei, Afganistan'da Fransız ve Türk askerlerinin Kabil'de aynı üste konuşlandığını hatırlattı. Fransa ve Türkiye ayrıca Lübnan, Kosova, Bosna ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde de ortak asker bulunduruyorlar.

NATO: Biz karışmayız
Konuyla ilgili açıklama yapan NATO kaynakları ise meselenin "ittifakı ilgilendirmediğini" öne sürdüler. İki ülkenin NATO temaslarının olumsuz etkilenmeyeceğini belirten kaynaklar, "ikili ilişki ve sorunlar söz konusu" olduğu için dışarıda kalmayı tercih ettiklerini belirtiyorlar. Afganistan ve Kosova başta olmak üzere Türk ve Fransız askerleri NATO bünyesinde görev yapıyorlar.

yazici   mail