www.soL.org.tr
'Küba Beşlisi’ne Özgürlük' çağrısı Madrid'te
12 Mart 2007, Pazartesi

İspanya Halkları Komünist Partisi'nin gençlik örgütü Genç Komünistler Birliği, Cumartesi günü Madrid’te Beş Kübalı Yurtsever’e özgürlük temasıyla bir toplantı düzenledi.

resimEmre Ertem (soL) İspanya Halkları Komünist Partisi'nin (PCPE) gençlik örgütü Genç Komünistler Birliği (CJC) Madrid'te, ABD'de bu ülkeye karşı casusluk yaptıkları gerekçesiyle 1998 yılından beri tutuklu bulunan Beş Kübalı Yurtsever ile dayanışma toplantısı düzenledi. Toplantıda, CJC üyesi Fayna Molina, avukat ve Beş Kübalı Yurtsever'e Özgürlük Komitesi üyesi Raúl Martínez ve Küba ile Dayanışma Koordinasyonu'ndan Pedro Barea birer konuşma yaptılar.

Raúl Martínez, ABD'de halen sürmekte olan davanın gidişatı hakkında toplantıya katılanları bilgilendirirken, Beş Kübalı Yurtsever'in karşı karşıya kaldığı insan hakları ihlalleri ve kötü muameleyle ilgili bilgi verdi. Başta mahkemede görev alan jüri üyelerinin seçimi olmak üzere, mahkeme sürecine Miami’de odaklanmış karşı devrimci Küba mafyası tarafından yapılan etkiler Martínez’in konuşmasının ana temasını oluşturdu.

Pedro Barea, Beş Kübalı Yurtsever’in ABD aleyhine hiçbir bilgi toplamamasına, sadece Küba’ya karşı girişilebilecek terör saldırılarına karşı önlem almak amacıyla çalışmasına rağmen, teröre karşı uluslararası savaş ilan ettiğini söyleyen ABD yönetimi tarafından Küba Devrimi’ne karşı yürütülen politikanın sonucu olarak yaklaşık 10 yıldır hapiste tutulduğunu söyledi. Küba’da kahraman olarak ilan edilen edilen Gerardo Hernández, Antonio Guerrero, Ramon Labañino, Fernando González, Rene González’in hukuki yollardan serbest bırakılmasının zorluğuna dikkat çeken Barea, başta Latin Amerika olmak üzere dünya çapında yükselen antiemperyalist mücadelenin bu beş kahramanın serbest bırakılması için yürütülen mücadelede büyük önem taşıdığını vurguladı.

Uzun süredir aileleriyle görüştürülmeyen Beş Kübalı Yurtsever’e mektuplarının da okunduğu toplantı, katılanların yurtseverlere gönderdikleri destek mesajlarıyla sona erdi.

yazici   mail