www.soL.org.tr
Hak İş ÇAYKUR'da işçileri bölüyor
16 Aralık 2007, Pazar

Hak İş ÇAYKUR’da Tek Gıda İş’e karşı bir sendika kurarak işçilerin birliğini parçalıyor. Üç günde yaklaşık 2 bin işçi Öz Gıda İş Sendikası'na geçti.

resim

HABER MERKEZİ Son günlerde Rize'de ÇAYKUR'da çalışan işçilerin Tek-Gıda İş Sendikası'ndan istifa ederek hükümete yakınlığıyla bilinen Hak İş'e bağlı Öz-Gıda İş Sendikası'na geçişleri devam ediyor. 15 bin ÇAYKUR işçisinden 2 binin üç gün içerisinde noter kanalıyla Tek-Gıda İş Sendikası'ndan istifa ederek Öz Gıda İş Sendikası'na geçiş yaptığı belirtiliyor.

Yaklaşık bir hafta önce, 10 Aralık günü Tek Gıda İş Sendikası'na bağlı 150 üyenin sendikadan istifa edip, Öz Gıda İş Sendikası Rize Şubesi'ni kurması üzerine işçilerin bir kısmı bu sendikaya üye olmaya başladı. Öz Gıda İş Sendikası Rize Temsilcisi Tevfik Hançeroğlu yaptığı açıklamada Tek Gıda İş Sendikası ile yaşadıkları olumsuzluklardan dolayı yeni arayış mecburiyetine girdiklerini öne sürerken, "Yaklaşık 45 yılda 22 defa sözleşme imzalayan Tek-Gıda İş-Sendikası yapmış olduğu uygulamalarla her geçen günümüzü tekrar tekrar arar hale getirmiştir. Bir dönem toplu görüşmelerde kazanılan haklar, bir sonraki dönemlerde birer birer geri alınmıştır" dedi. Hançeroğlu açıklamasında, işçilerin seçimle iş başına getirdiklerinin yönetim kurulu kararları ile yok edildiğini, işçiye rağmen kararlar alınarak uygulamaya konulduğunu iddia etti.

Yeni yılda yeni sendika!
Öz-Gıda İş Sendikası Genel Sekreteri Mehmet Şahin'de bir açıklama yaparak, Tek-Gıda İş-Sendikası'nda şeffaf bir yönetim olmadığını söylerken, "Buraya huzur bozmaya değil huzuru getirmeye geldik" şeklinde konuştu. İstediği sendikaya üye olup olmamanın işçinin en tabii hakkı olduğunu söyleyen Şahin "Hedefimiz ÇAYKUR'da yeni yılda yeni sendika sloganıyla hareket etmektir" dedi. 
Yaşanan gelişmeler üzerine dün Türk İş'a bağlı Tek-Gıda İş-Sendikası'da yazılı bir açıklama yaptı.

Tek-Gıda İş: Sınıfa ihanet ediyorlar
Yapılan açıklamada, Öz-Gıda İş Sendikası'nın tavrının gerçek anlamda bir sınıfsal ihanet gösterisi olduğu ifade edilirken, bu sendika tarafından Tek-Gıda İş-Sendikası'na çirkin ve mesnetsiz iftiralarla bulunduğu belirtildi. Açıklamada, "Arkasına siyasetin kollayıcı gücünü, yandaş bürokratların kayırmalarını alarak örgütlenmeye çalışanlar, -ki bu güne kadar Belediyelerde veya orman işyerlerinde yaptıkları gibi- işçi sınıfına değil, sadece efendilerine hizmet ederler" sözlerine yer verilriken, "Özgıda-iş'in de Hak-iş'in de Türk sendikacılık tarihine bunun dışında ürettiği tek farklı bir ses ve tek bir fayda yoktur" denildi.

yazici   mail