www.soL.org.tr
Şans oyunları da özelleştiriliyor
25 Ocak 2008, Cuma

Milli Piyango İdaresi’nin özelleştirilmesi için mevzuatı yetiştiremeyen hükümet şans oyunlarının işletme hakkını özelleştirecek ihale sürecine öncelik verdi. Özelleştirmeyle şans oyunlarından kamuya aktarılan kaynaklar da özel sektörün eline geçecek.

resim

HABER MERKEZİ Şans oyunlarında özelleştirilme sürecinin Mayıs ayında başlayacağı açıklandı. 2003 yılından beri gündemde olan şans oyunlarının işletme hakkının özelleştirilmesinde teknik şartnamenin hazırlandığı, lisans süresi için en fazla 10 yıl öngörüldüğü bildiriliyor. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından Ernst ve Young Kurumsal Finansman Danışmanlık A.Ş. ile Qlot Consulting AB tarafından kurulan konsorsiyum ile sürdürülen çalışmalar kapsamında teknik şartname hazır hale getirilirken, Milli Piyango İdaresi de ikincil mevzuat için çalışmalarını sürdürüyor. İkincil mevzuat, şartname kurallarına uyulmadığında ne yapılacağını kapsıyor.

Özelleştirmenin, “hasılat paylaşımı yöntemiyle mi yoksa doğrudan satış yöntemiyle mi” gerçekleştirileceğine ilişkin karar henüz verilmediği ancak dünyada yaygın uygulamanın hasılat paylaşımı şeklinde olduğu belirtiliyor.

Milli Piyango İdaresinin teşkilat yapısına ilişkin kanunun özelleştirmeye uygun hale getirilmesi için Başbakanlık’ta bulunan yasa taslağı, yeniden hazırlanması için Maliye Bakanlığı’na gönderildi. Bunun üzerine taslağın hazırlanması ve yasalaşma sürecinin, şans oyunlarının özelleştirilmesi işlemlerini geciktirme olasılığı nedeniyle, kanun beklenmeden, ihale sürecinin başlatılmasına karar verildi.

yazici   mail