www.soL.org.tr
Unakıtan’dan YÖK stratejisine onay
25 Ocak 2008, Cuma

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ı dün ziyaret etti. İki tarafın mali konularda görüştüğü ve üniversite döner sermayesinden kesilen yüzde 15 hazine payının yüzde 5’e indirilmesiyle akademisyenlerin performansa dayalı sistemle değerlendirilmesi konularında anlaştığı açıklandı.

resim

HABER MERKEZİ YÖK Başkanı Prof. Dr. Ziya Özcan, AKP’nin üniversiteleri sermayeye açma planında yer alan ve YÖK Strateji Raporu’nda detayları bulunan uygulamalar hakkında görüş alışverişinde bulunmak üzere rektörlerden sonra dün de Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ı ziyaret etti. Görüşmenin, açık kalan mikrofon olayından hemen sonra gerçekleşmesi ilginç yorumlara neden oldu. Unakıtan ve Özcan’ın, görüşme sonrası yaptıkları açıklamalardan iki tarafın da memnuniyeti ifade edilirken, AKP hükümeti ve YÖK’ün üniversitelerde AKP politikalarının hayata geçirilmesi konusunda ilk adımları atmak adına anlaştıkları gözlendi.

Alan-satan memnun, onlar kazanacak
Görüşme sonrası ilk konuşmayı Maliye bakanı Kemal Unakıtan yaptı. Unakıtan YÖK Başkanı’nın talebi üzerine, bugüne kadar üniversitelerden alınan yüzde 15 hazine payının yüzde 5'e düşürülmesi konusunda anlaştıklarını açıklayarak, hükümetin YÖK’e mali konularda gereken desteği sağlayacağı müjdesini verdi. Unakıtan döner sermayedeki hazine payının sadece üniversitelerin tıp fakültelerine ait bir konu olmadığını, Özcan’ın da bütün üniversite döner sermayeleri için benzer bir talepte bulunduğunu söyledi. Unakıtan görüşmede araştırma görevlilerinin performansa dayalı sistemle değerlendirilmesi konusunda da görüş birliğine vardıklarını belirterek bu konuda çalıştıklarını ifade etti. Unakıtan, AKP politikalarını uygulama konusunda hızlı çıkışlar yapan Özcan’a, YÖK’ün maddi olarak güçlendirilmesi konusunda da destek olacaklarını söyledi.

Unakıtan’ın ardından konuşan YÖK Başkanı Ziya Özcan ise hükümetin verdiği destekten memnun olduklarını söyledi. Adı geçen konularda yapılacak değişikliklerin üniversitelerdeki araştırma-geliştirme faaliyetlerini arttıracağını savunan Özcan’ın, “çok daha rahat bir şekilde çalışacağız. Teveccüh gösterdiniz” sözlerine Unakıtan “Türkiye kazanacak tabii'' karşılığını verdi.

AKP’nin üniversiteler için öngördüğü plan gerçekleştirildiğinde bilimsel üretim yapması gereken üniversitelerin yerini yükseköğretim ticarethaneleri alacak. Yalnızca parası olan okuyacak, emekçi çocukları ise meslek yüksek okullarına giderek kısa sürede sermayenin sömürü çarkına dahil olacaklar.

Döner sermayeden ne kadar dönecek?
Döner sermayeden hazineye ödenen payın azaltılmasıyla devletin üniversitelerdeki gücünü zayıflatılarak sermayeye daha fazla alan açmak hedefleniyor. Böylece yeni kurulacak vakıf üniversitelerine devlet müdahalesi daha da azalacak. Öte yandan var olan devlet üniversitelerinin de özelleştirilmesi gündeme gelecek. Hali hazırda pek çok devlet üniversitesinin yemekhane, servis ve benzeri gibi hizmetleri özel firmalarca yürütülüyor. Özcan’ın önceki günkü rektörler toplantısında gündeme gelen mütevelli heyeti konusu ise üniversitelerde henüz özelleştirilmemiş kadroların işlerinin devlet güvencesi ve gözetiminden uzaklaştırılarak tamamen şirketleştirilmesi için ilk adım sayılıyor.

Unakıtan: siz yakıştırmışsınız, yok öyle bir şey
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, önceki gün açık kalan mikrofondan duyulan ve özellikle YÖK Başkanı Ziya Özcan ile ilgili olan sözlerine dair sorulan soruya, tam olarak duyulduğu şekilde bir açıklamada bulunmadığı cevabını verdi. Unakıtan “siz öyle yakıştırmışsınız, aslında öyle demedim” şeklinde konuşurken, YÖK Başkanı Ziya Özcan ise kırgın olup olmadığı yönündeki soruya “hayır” yanıtını verdi. İki tarafın yaşanan olayı bir talihsizlik olarak yorumladığı ve soruları yanıtlamaktan kaçındığı gözlendi.
 

yazici   mail