www.soL.org.tr
Morrison Süleyman'a tahammülü yok
25 Ocak 2008, Cuma

ABD Büyükelçiliği tarafından düzenlenen “Dostlar Arasında:1923-2007 Arasında Türk –Amerikan Diplomatik İlişkileri” başlıklı sergiye Süleyman Demirel damgasını vurdu. Gelmiş geçmiş en ABDci siyasetçilerden biri olan Demirel, “Morrison Süleyman” olarak anıldığı gerçeğiyle ABD Büyükelçiliği’nde karşılaşınca şaşırdı ve tepki gösterdi.

resim

HABER MERKEZİ ABD Büyükelçiliği'nin Türk-Amerikan Derneği'nin merkezinde "Dostlar Arasında: 1923-2007 Arasında Türk-Amerikan Diplomatik İlişkileri" başlığı ile gerçekleşen fotoğraf sergisinin açılışına 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel damgasını vurdu. Sergi, 1923’ten bu yana Türkiye-ABD siyasetçilerini bir araya getiren önemli anların fotoğraflarından oluşuyor. Serginin, “Amerikan barışının” öne çıktığı bir dönemde açılması ise dikkat çekiyor.

Serginin açılış konuşmasını yapan ABD Büyükelçisi Wilson, Süleyman Demirel’e de sergiye katıldığından dolayı teşekkür etti. Wilson, ''Kendisinin gençlik yıllarında, genç bir devlet adamıyken çekilmiş fotoğraflarını görmekten keyif aldığını umuyorum. Bizden sonra gelenler de 80 yıl sonra bugünün fotoğraflarına bakıp sergileyecekler ve bu fotoğraflarda, bizim ortak düşmanlara karşı yan yana duran müttefikler olduğumuzu gösterecekler'' şeklinde konuştu.

Lakabı Morrison
Sergiyi dolaşan Süleyman Demirel ise kendisine ait fotoğrafları şaşkınlıkla ve ilgi ile inceledi. Demirel, ABD Başkan Yardımcısı Lyndon Johnson ile 28 Ağustos 1962 yılında çektirdikleri bir fotoğrafın önüne geldi ve incelemeye başladı. Bu sırada bir gazetecinin "Sayın Cumhurbaşkanım, yazıda sizin için Morrison Süleyman deniliyor" ifadeleri üzerine Demirel, İngilizce metni okuyarak, "Öyle anılıyor değilim. Hayır öyle yazmamışlar" diyerek tepki gösterdi. İfadenin, açıklamanın Türkçe kısmında bulunduğunun belirtilmesi üzerine Demirel, İngilizce metni tekrar 'Morrison Süleyman' ifadesinin bulunduğu kısma kadar sesli bir şekilde okudu ve ifadeyi görmesi üzerine bir süre sessiz kaldı. Yazıya biraz daha bakan Demirel, "Evet" diyerek, diğer fotoğraflara yöneldi. Demirel'in sergiyi gezmesinin ardından ise söz konusu fotoğraf, Türk-Amerikan Derneği Asbaşkanı Ali Kemaloğlu'nun talimatıyla kaldırıldı.

Demirel'i şaşırtan yazıda, "ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı onuruna düzenlenen törende, Başkan Yardımcısı Lyndon Johnson, Süleyman Demirel ile birlikte (28 Ağustos 1962). O tarihte Morrison Knudsen mühendislik firmasında çalışan Demirel, daha sonra "Morrison Süleyman" lakabı ile anılmıştır" ifadelerine yer veriliyordu.

Süleyman Demirel, 1960'lı yılların başında Amerikan şirketi olan Morrison Knudsen'ın temsilciliğini yapmış, ABD’ye bağlılığını siyasete atılmadan önce “iş dünyasında” göstermişti. Morrison firması, o dönemde Ereğli Demir Çelik Tesisleri ile Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nin bazı tesislerinin yapımını üstlenmişti.

1960’lı yıllarda yürüttüğü siyaset ile emekçi halkların tepkisini çeken Süleyman Demirel, ABDci kimliğinin bir kanıtı olarak “Morrison Süleyman” olarak da anılmaya başlamıştı. Morrison Süleyman lakabı ABD’li yetkililerce “bizim Süleyman” olarak da yorumlanıyor olsa gerek ki, sergideki fotoğraflarla, bu tanımlamaya da yer verilmiş.

yazici   mail