www.soL.org.tr
Kırım halkı NATO'ya kapıları kapıyor
25 Ocak 2008, Cuma

2006 yılında NATO'ya karşı büyük eylemler düzenlenen Kırım, bir kez daha NATO karşıtı mücadelenin merkezi olmaya hazırlanıyor.

resim

DIŞ HABERLER Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti Simferopol'de (Akmescit) toplanan binlerce yurtsever Ukrayna yönetiminin ülkeyi NATO'ya sokma planlarını protesto etti.

Ukrayna Komünist Partisi ve diğer sol partilerce düzenlenen mitingde söz alan konuşmacılar, Yulya Timoşenko hükümetinin seçimlerden beri halkın görüşlerini dikkate almadığını, Ukraynalıların büyük bir kısmının NATO üyeliğine karşı olduğunu belirttiler.

Ukrayna Anayasası'nın ülkenin her türlü siyasi ve askeri bloktan bağımsız kalmasını öngördüğünü vurgulayan göstericiler, NATO üyeliğinin anayasa aykırı olduğunu hatırlatan bir mektubu Ukrayna Devlet Başkanı, Başbakanı, Meclis Başkanı ve NATO Genel Sekreterine yolladılar.

Göstericiler bu koşullarda NATO üyeliğinin kabulüne dair bir referandum yapılmasının kaçınılmaz olduğunu belirterek, Ukrayna'nın geleceğine halkın karar vermesi gerektiğini vurguladılar. 

Ukrayna Komünist Partisi'nin basın bürosundan yapılan bir açıklamadaysa Parti'nin Şubat ayında Ukrayna'nın NATO üyeliğine karşın kitlesel bir miting düzenleyeceği bildirildi. Açıklamada "Tüm yurtsever güçleri ve yurttaşları, Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko'nun Anayasa'yı vahşice çiğnemesine karşı mücadelemize ve Şubat 2008'de Ukrayna çapında katılımla düzenleyeceğimiz merkezi mitinge katılmaya davet ediyoruz" dendi. 

yazici   mail