www.soL.org.tr
KKE canice uygulamayı protesto etti
25 Ocak 2008, Cuma

İsrail`in Gazze Şeridi`ne yönelik yeni abluka kararı komünist partiler tarafından kınanıyor. Yunanistan Komünist Partisi konuyla ilgili yayınladığı bildiride Yunan halkına Filistin halkının direnişine destek olma çağrısında bulundu.

resim

DŞ HABERLER Yunanistan Komünist Partisi (KKE) İsrail`in Gazze Şeridi`ne uyguladığı abluka kararından vazgeçmediğini tekrarlaması üzerine bir bildiri yayınladı. KKE 22 Ocak`ta ayrıca Atina`da bulunan İsrail Büyükelçiliği önünde birçok kitle örgütünün ve PAME ve Yunanistan Barış Komitesi gibi örgütlerin de dahil olduğu birçok grupla bir protesto eylemi yaptı. 24 Ocak`ta ise KKE milletvekillerinden bir grup İsrail Büyükelçiliği`ne bir ziyaret gerçekleştirerek konuyla ilgili kınamada bulundu.

KKE' nin yayınladığı bildirinin tam metnini sunuyoruz.

Yunanistan Komünist Partisi olarak İsrail`in Gazze Şeridi`ne yönelik yeni abluka kararını protesto ediyoruz.

KKE Yunan halkını İsrail hükümetinin bir kez daha Gazze Şeridi üzerinde uygulama kararı aldığı canice ablukayı tereddütsüz bir şekilde kınamaya çağırıyor.

Filistin halkına yönelik soykırımın bu insanlık dışı yeni boyutu 1,5 milyon Filistinli`nin su ve enerji kaynaklarından yoksun olmasına neden oluyor.

Tüm bunlar Annapolis Zirvesi ve G. Bush`un son Orta Doğu ziyaretiyle büyük oranda reklamı yapılan anlaşmaların sonucudur.  

KKE Avrupa Birliği`ni de bu yeni provokasyondan sorumlu tutmaktadır, çünkü birliğin öncü güleri Filistin`in içişlerine açık bir şekilde müdahale ederek İsrail hükümetinin yürüttüğü saldırgan politikayı desteklemektedir.

KKE Yunan halkını Filistin halkının direnişiyle daha kararlı bir işbirliğine ve bölgemizde hedeflenen emperyalist senaryolara karşı çıkmaya davet etmektedir.

yazici   mail