www.soL.org.tr
Sidor'da anlaşma ‘nihayet' sağlandı
8 Mayıs 2008, Perşembe

Venezuela'da bir süre önce kamulaştırılan çelik şirketi Sidor'da dönüşüm süreci başlarken, hükümetle işçiler arasında toplu iş sözleşmesi, işçilerin uzun ve gergin bekleyişinin ardından imzalandı.

resim

DIŞ HABERLER Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, ülkenin ulusal çelik şirketi Sidor'da hükümetle sendika arasındaki toplu iş sözleşmelerinin tamamlandığını duyurdu. Birleşik Çelik İşçileri Sendikası'nın (SUTISS) Sidor örgütünün liderleriyle başkanlık sarayında bir araya gelen Chavez, sözleşmenin rekor bir zamanda tamamlandığını açıkladı.

Chavez, ülkedeki ulusal kalkınma projesi ve ekonomik anlamda sosyalizmin kurulması açısından Sidor'un önemli bir role sahip olduğunu belirterek, sözleşme sürecinde gösterdikleri anlayıştan ötürü işçilere ve sendika liderlerine teşekkür etti. Bir süre önce kamulaştırılan Sidor'un kısa süre içinde Venezuela'nın ve dünyanın en güçlü şirketlerinden biri olacağını ifade eden Chavez, "Sidor bu ülkenin mirasıdır" şeklinde konuştu.

Öte yandan Sidor işçilerinin toplu iş sözleşmesinin imzalanmasının ardından sokaklara çıkarak kutlama yaptıkları öğrenildi. Fabrikanın geçen ay kamulaştırılmasının ardından haftalarca toplu iş sözleşmesi için hükümetin adım atmasını bekleyen Sidor işçileri, Temel Sanayiler ve Madencilik Bakanı Rodolfo Sanz'ın müzakereler için görüşme tarihini iki kez ertelemesi üzerine kaygılanmaya başlamışlardı.

Sidor'un kamulaştırılması sürecinde fabrikanın her tür mali, yasal ve teknik denetiminin ve işletiminin işçilere verilmesi öngörülüyor.

yazici   mail