www.soL.org.tr
Rusya'da 'vekil başkan' dönemi
8 Mayıs 2008, Perşembe

Rusya'da Devlet Başkanlığı'na resmen başlayan Medvedev'in halefi Putin'in sözünden çıkmaması, başbakanlık görevini üstlenecek olan Putin'in yerine "vekaleten" geçmesi bekleniyor.

resim

DIŞ HABERLER Rusya'nın yeni Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, Kremlin Sarayı'nda düzenlenen törenle yemin ederek görevine başladı. Medvedev'in ilk icraatıysa eski Devlet Başkanı Vladimir Putin'i başbakan atamak olacak.

Medvedev, Kremlin'de 2 bin davetlinin hazır bulunduğu yemin töreniyle göreve başlarken, Putin, güvenlerinden ve desteklerinden dolayı teşekkür ettiği Rus halkından Medvedev'i de desteklemelerini istedi.

Putin, geçen yıl Aralık ayında Medvedev'i halefi olarak açıklamış ve Medvedev de bu destek sayesinde Mart ayında yapılan devlet başkanı seçiminde oyların yüzde 70'ini almıştı.

İki dönem sürdürdüğü devlet başkanlığını, anayasanın üçüncü döneme izin vermemesi nedeniyle bırakmak zorunda kalan Putin, başbakanlığın yanı sıra geçtiğimiz haftalarda da iktidardaki Birleşik Rusya Partisi'nin liderliğine getirilmişti.

Putin'in Medvedev'i paravan olarak kullanacağı ve iktidarını fiilen sürdüreceği düşünülüyor.

Medvedev, yemin töreninin ardından ilk konuşmasında ekonomik kalkınma ve insan haklarının geliştirilmesi sözü verdi. Konuşmasında yolsuzlukla mücadele vaat eden Medvedev, "Hukukun temel ilkelerinin rolüne özel önem vereceğim. Çağdaş gelişimi önleyen yasal nihilizmi ortadan kaldırabilmek için hukuka gerçek saygıyı, saygınlığı kazandırmayı başarmalıyız" ifadelerini kullandı. Medvedev, Rus vatandaşları için hayatı "daha rahat ve güvenilir" yapmaya yardım edeceğini belirterek, sanayi ve tarımın modernize edileceğini, yeni teknolojilerin geliştirileceğini ve yatırımcıların çekilmeye çalışacağını kaydetti.

AB Konseyi: İlişkiler gelişecek
Avrupa Birliği Konseyi adına dün basına konuşan bir sözcüyse, yeni dönemde Rusya'yla AB arasında daha derin bir ortaklık kurulmasını beklediklerini söyledi. Sorunlara "ortak" çözümler bulunmasını isteyen sözcü, Rusya ve AB'nin pek çok uluslararası başlıkta benzer konumda olduklarını kaydetti.

Başbakanlık görevine bugün başlaması beklenen Putin ise, parlamentoda yaptığı konuşmada, önümüzdeki dönemde sosyal sorunlara eğilmeyi planladığını, bunun için de sağlam bir ekonomi gerektiğini söyledi. Putin yanlısı partilerin bugün parlamentonun alt kanadı Duma'da yapılacak oylamada Putin'in başbakanlığı lehine oy kullanmaları beklenirken, muhalefetteki Rusya Federasyonu Komünist Partisi'nin ret oyu kullanacağı bildirildi.

yazici   mail