www.soL.org.tr
THY yönetimi tasfiye hazırlığında
8 Mayıs 2008, Perşembe

Toplu sözleşme döneminde yapılan grev oylamasından istediği sonucu alamayan THY yönetimi gündeme getirdiği uygulamalar ile THY'nin deneyimli personelinin tasfiyesine çalışıyor. Bu durumun uçuş güvenliğini hiçe saymak olduğunu vurgulayan Hava-İş sendikası, verimlilik adı altında THY'nin tasfiye edildiğini belirtti.

resim

HABER MERKEZİ Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş) Genel Başkanı Atilay Ayçin, Türk Hava Yolları (THY) yönetiminin çalışabilecek durumda olan bilgili ve deneyimli personeli emekliliğe zorlayarak uçuş güvenliğini tehlikeye attığını ve çalışma barışını bozduğunu belirtti.

Ayçin, Hava-İş Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, toplu sözleşme döneminde yapılan grev oylamasında istediği sonucu alamayan THY yönetiminin, öz eleştiri yapmak yerine çalışanlara ve sendikal haklara karşı bir saldırı tavrı içine girdiğini anlattı. Büyümesini sürdüren, yeni markalar oluşturan, Star Alliance grubuna üye olan, beş yıldızlı havayolu olacağını kendisine hedef koyan THY yönetiminin, personelini tedirgin ve huzursuz eden birtakım uygulamalara ve kararlara yöneldiğini belirten Ayçin, personeli huzursuz ve tedirgin bir havayolunun uçuş emniyeti ve kaliteyi yakalamasının mümkün olmadığını söyledi.

AKP işbaşında: Zorla emeklilik, işten çıkarma tehdidi
THY'de zorla emeklilik, işten çıkarılma tehdidi uygulamalarının sürdürüldüğünü öne süren Ayçin, şöyle konuştu: "En son akıl almaz bir örnek de 40'a yakın kıdemli kabin amiri üyemizin topluca emeklilik zorlamasına tabi tutulmasıdır. Hepside 340 filosunda görev yapan bu kıdemli kabin amirleri, toplu iş sözleşmesinde 50 yaşına kadar uçulabilir hükmü olmasına rağmen, 43-45 yaşında şirketten koparılmaktadır. Halbuki kabin amir ve memurları emniyet profesyonelleridir.''

Anadolu satış müdürlüklerinin tasfiyesi de gündemde
Atilay Ayçin, THY'deki bir diğer huzursuzluğun da Anadolu Satış Müdürlüklerinin tasfiyesi olduğunu belirterek, yönetimin, 22 ildeki satış müdürlüklerinde halen THY personeli tarafından yürütülmekte olan işlerin büyük bölümünü Havaş ve Çelebi'ye devretme kararı aldığını belirtti. 

Ayçin, THY yönetimini, maliyet gerekçe gösterilerek tasfiye kararlarından vazgeçmesi konusunda bir kez daha uyardıklarını belirterek, ''Hava-İş sendikası ve çalışanlar, bu hatalı kararlara karşı her olanakları ile meşru ve demokratik yollarla direnecektir. Kamuoyunu uyarıyoruz. Bu tarihten sonra oluşabilecek olumsuzlukların tüm sorumlusu THY yönetimidir. THY yönetimini bu hatalı kararlarından bir an önce dönmeye, personeli ile barışmaya çağırıyoruz. Tek çözüm budur'' diye konuştu.

yazici   mail