www.soL.org.tr
Kıdem tazminatı için ayrı yasa sinyali
8 Mayıs 2008, Perşembe

Önce istihdam paketi kapsamına alınan daha sonra Sendikalar Yasasına monte edileceği açıklanan kıdem tazminatlarını ortadan kaldıracak düzenlemenin yaz aylarında ayrı bir yasayla çıkarılması gündeme geliyor.

resim

HABER MERKEZİ Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, dün yaptığı açıklamalarda kıdem tazminatlarını ortadan kaldırarak fona devredecek düzenlemenin Sendikalar Yasasından da çıkarıldığının sinyalini verdi. Kıdem tazminatı konusunun "üzerinde mutabakat sağlanması gereken önemli bir konu olduğunu" kaydeden Çelik yaz döneminde tartışmaya açacaklarını belirttiği düzenlemenin ayrı bir yasayla gündeme gelebileceğini ifade etti.

 

22. İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası dolayısıyla düzenlenen toplantının çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çelik kıdem tazminatı düzenlemesinin istihdam paketi ve sendikalar yasası içinde olmadığını belirtti.

 

Çelik "Kıdem tazminatı da tartışılması gereken önemli bir konu başlığı olarak bizim önümüzdeydi. Bu istihdam paketi bir an önce çıkması gereken bir düzenleme. Ayrıca sendikal mevzuat da yıllardır sürüncemede kalan bir konu. Bu konuları bu dönem içerisinde çıkaracağız, çalışmalarımız dört koldan devam ediyor. Kıdem tazminatı ile ilgili konu ise aynen diğer düzenlemelerde olduğu gibi mutabakat sağlanması gereken önemli bir konu. Bu, günlerce tartışmamız gereken bir konu olduğu için bir an önce çıkması gereken bir yasa içerisinde alelacele getirilmesini doğru bulmuyoruz. Sosyal taraflarla bu konuyu konuşmamız gerekiyor" diye konuştu.

 

Düzenlemenin bugünün gündeminde olmadığını ve bu dönem içerisinde çıkma olasılığının bulunmadığını söyleyen Çelik "Mevcut yasalar yoğun. Sendika yasalarını, istihdamı gerçekleştirdik. Belki bir yasa daha olabilir. Ama kıdem tazminatı da yaz döneminde oturup sosyal taraflarla enine boyuna değerlendirmemiz gereken bir konudur" dedi.

 

yazici   mail