www.soL.org.tr
Ekvador infazları kınadı
8 Mayıs 2008, Perşembe

Kolombiya Ordusu'nun FARC lideri Raul Reyes ve yoldaşlarına saldırı sırasında en az 4 devrimciyi katletmesi Ekvador yönetiminin tepkisini uyandırdı.

Quito, 8 Mayıs (Prensa Latina) Ekvador, Kolombiyalıların 1 Mart'ta gizli bir gerilla kampına yaptıkları saldırıda esir aldıkları dört tutsağı infaz ettiklerini bildirdi.

Devlet Bakanı Fernando Bustamante'nin önceki günkü demecine göre, harekatın ardından Ekvadorlu güçlerin ele geçirdiği cesetlere yapılan ilk otopsiler tutsakların tereddütsüzce öldürüldüğünü ortaya koymaktaydı.

Güvenlik şefi Gustavo Larrea ve Dışişleri Bakanı Maria Isabel Salvador ile birlikte Bustamante, ellerinde kurbanlardan birkaçının sırtından vurulduğu yönünde kanıt bulunduğunu açıkladılar.

Bakan, Ekvadorlu Franklin Aisalia'nın kampta mı yoksa Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FARC) sözcüsü olan Raul Reyes'in bedeni ile birlikte götürüldüğü Bogota'da mı öldürüldüğünün henüz anlaşılamadığını belirtti.

Bu bulgular karşısında Dışişleri Bakanı Kolombiya'dan harekatın detayları ile birlikte ölüm zamanını belirlemek üzere Aisalia'ya otopsi yapılmasını talep etti.

Ayrıca Amerika Devletleri Örgütü'nde (OAS) komşu ülkeye yönelik suçlamada bulunacaklarını ekledi.

Bu saldırı Kolombiya ile ilişkilerde diplomatik bir kriz ve çöküş meydana getirdi.

yazici   mail