www.soL.org.tr
Küba meclisinde yeni komisyonlar
8 Mayıs 2008, Perşembe

Küba Halk İktidarı Ulusal Meclisi 12 yeni komisyonla çalışmalarına başlıyor.

Havana, 8 Mayıs (Prensa Latina) Küba Halk İktidarı Ulusal Meclisi, 12 çalışma komisyonunun kurulmasıyla çalışmalarına başlayacak.

Granma gazetesi, bir kaç hafta içinde başlayacak olan ilk oturum döneminin öncesinde komisyonların geçici bir karaktere sahip olacağını yazdı.

Çalışma alanları şunlar olacak: Hizmetler, Sağlık ve Spor; Gençler ve Çocuk çalışmalarıyla Kadın haklarında eşitlik çalışmaları; Tarım-Beslenme; Eğitim; Kültür, Bilim ve Teknoloji ile Enerji ve Çevre.

Halk İktidarı'nın aynı zamanda yerelliklerde de oturumları gerçekleşecek, bunlar başlıca: Ulusal Savunma, Uluslararası İlişkiler, Anayasal ve Hukuki Konular, Ekonomi İşleri ve Sanayi ile İnşaat sektörü.

Bu yıl Üretkenlik komisyonunun ortadan kalkmasıyla birlikte Tarımsal beslenme, Enerji ve Çevre ile Sanayi ve İnşaat komisyonları kuruldu.

Meclis Başkanı Ricardo Alarcon, Parlemento yönetmeliğinin 5, 27, ve 28'inci maddelerine dayanarak yeni komisyonlar kurma kararını aldı.

Meclis Başkanı aynı zamanda Demir ve Çelik Sanayi Bakanlığı'nın faaliyetlerini değerlendirmek üzere de geçici bir komisyon oluşturulmasını sağladı.

yazici   mail