www.soL.org.tr
Venezuela'nın Zulia eyaletinde referandum talebi reddedildi
8 Mayıs 2008, Perşembe

Bolivya'nın Santa Cruz eyaletindeki yasadışı ayrılıkçı referanduma benzer bir girişimi Venezuela'nın Zulia eyaletinde de gerçekleştirmeye soyunan ABD yanlısı muhaliflere sert tepki geldi.

resim

Caracas, 8 Mayıs (Prensa Latina) Venezuela'nın Zulia eyaletinde bölgesel referandum olasılığı, eyalet parlamentosundaki ve Ulusal Meclis'teki temsilciler tarafından ayrılıkçı bir talep olması nedeniyle reddedildi.

Zulia'nın, Devlet Başkanı Hugo Chavez'i destekleyen Yasama Meclisi üyeleri, Un Nuevo Tiempo (Yeni Bir Dönem) gibi muhalif parti temsilcilerinin istediği referanduma karşı çıkıyor.

Parlamento üyesi Jose Luis Acosta, bu ayrılıkçı ve bölücü önerisinin "ilkelerine ve ülkenin kalkınmasına karşı olduğunu" belirtti.

Acosta ayrıca, Zulia Valisi Manuel Rosales'in yurt dışında, bölücü bir plan geliştirmek üzere bazı toplantılara katıldığına ilişkin istihbarat bilgilerinin bulunduğuna dikkat çekti.

Acosta, raporlarda Rosales'in bu amaçla Bolivya ve Ekvador'da düzenlenen bazı toplantılara katıldığına ilişkin raporların bulunduğunu ve bu nedenle valinin Yüksek Adalet Divanı'nda ve parlamentoda kınanabileceğini kaydetti.

Chavez de kısa bir süre önce, Zulia, Barinas, Tachira, Merida ve Apure eyaletlerindeki muhalefet stratejilerinin birleşerek ayrılıkçı inisiyatif başlatma planlarını kınamıştı. Chavez, Kasım ayındaki yerel seçimlerde taraftarlarına birleşme ve güçlenme çağrısında bulundu.

Venezuela'nın devrim projesinde önemli bir adım olacak olan yerel seçimlerde, 600 vali, belediye başkanı ve eyalet meclisi üyesi sandıklarda seçmen tarafından belirlenecek.

yazici   mail