www.soL.org.tr
Taraf'tan manidar bir klavye sürçmesi: Ha Gül ha Gülen
8 Mayıs 2008, Perşembe

Taraf gazetesi dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün fotoğrafının altına Fethullah Gülen'in ismini yazdı. Bugün bir özür notu yayınlayan gazetenin Gülen sempatisine engel olamadığı yorumları yapılıyor.

resim

HABER MERKEZİ Taraf gazetesi dün akıllara "Dervişin fikri neyse zikri de odur" deyişini getiren bir "klavye sürçmesi"nin kurbanı oldu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün fotoğrafının altına Fethullah Gülen yazan gazete, bugün bir düzeltme ve özür notu yayınladı. Notta "Gazetemizin dünkü sayısında 10. sayfada 'Cumhurbaşkanı Gül yargılanamaz' başlığıyla yayımlanan haberde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e ati fotoğrafın altına teknik bir hata sonucu 'Fethullah Gülen' ismi yazılmıştır. Düzeltir, özür dileriz" denildi.

Fethullah Gülen cemaatine yakın olduğu ileri sürülen, yayın politikası ve aldığı reklamlarla bu iddiayı güçlendiren gazetenin "teknik" hatası manidar bulundu.

Olayı daha da ilgi çekici hale getirense gazetenin genel yayın yönetmeni Ahmet Altan'ın dünkü köşesinde yer verdiği şu satırlar oldu: 

“Fikirlerimizi, bilinç altlarımıza yerleşmiş varlığından bile haberdar olmadığımız inançlarımız belirliyor. Bilinçaltımıza kök salmış o inançlar ise, genellikle çok küçük jestlerimizde, mimiklerimizde kendini gösteriyor. O küçük işretler, bizi bazen yüksek sesle söylediğimiz iri laflarımızdan daha fazla ele veriyor.”

 

yazici   mail