www.soL.org.tr
Kafkasya'da yükselen gerilim
18 Mayıs 2008, Pazar

DIŞ HABERLER ABD'nin desteğini arkasına alan Gürcistan'ın Rusya'ya karşı provokasyonları son dönemde Güney Kafkasya'da gerginliği artırırken, Azerbaycan'ın da Gürcistan'a Afgan mücahitler göndererek yardım etmeye hazırlandığı bildirildi.

Gerçek Azerbaycan adlı internet sitesinde çıkan habere göre Azerbaycan yönetimi "Gürcistan'a toprak sorunlarında yardım etmek üzere" 500 Afgan mücahit göndermeyi planlıyor.

Gürcistan'ın NATO'ya katılma girişimleri nedeniyle gerilen Tiflis-Moskova ilişkileri, Gürcistan'ın ülkenin kuzeyindeki ayrılıkçı bölgeler Güney Osetya ve Abhazya'ya dönük saldırgan tutumu nedeniyle kopma noktasına gelmişti. Gürcistan'ın geçtiğimiz haftalarda Abhazya ve Güney Osetya sınırına yığınak yapması ve casus uçaklarla istihbarat toplaması, söz konusu bölgelerde barış gücü olarak bulunan Rusya'yla Gürcistan'ı savaşın eşiğine getirmişti.

1980'lerde Afganistan'daki devrimci hükümete ve destek için gelen Kızıl Ordu'ya karşı savaşmak için, ABD tarafından yetiştirilen, 1990'lardaysa Bosna'da Sırplara ve Çeçenistan'da Ruslara karşı kullanılan Afgan mücahitlerin, uçakla önce Azerbaycan'a, oradan da Gürcistan'a gönderilmesi planlanıyor. Bu amaçla Mart 2008'de askıya alınan Bakü-Kabil uçak seferlerinin yeniden başlatılacağı belirtilirken, mücahitlerle birlikte yüklü miktarda silahın da taşınacağı öne sürüldü.

Gürcistan'ın Abhazya ve Güney Osetya'ya saldırması durumunda devreye girecek olan mücahitlerin İngilizlerden aldıkları silahları kullanacakları, böylece Rusya'nın Azerbaycan'ı suçlamasının önüne geçileceği belirtildi. Haberde ayrıca mücahitlerin Afganistan'daki İngiliz kamplarında eğitim gördükleri bilgisine yer verildi.

yazici   mail