www.soL.org.tr
İrlanda'da AB karşıtı cephe güçleniyor
25 Mayıs 2008, Pazar

AB Anayasası yerine geçecek Lizbon Anlaşması için İrlanda'da yapılacak referandum öncesinde AB karşıtlarının giderek güçlendiği belirtildi. İrlanda Komünist Partisi'nden yapılan açıklamada, daha önce anlaşmayı desteklediğini açıklayan çok sayıda kişi ve kurumun, şimdi "Hayır" oyu kullanacağını açıkladığına dikkat çekildi.

DIŞ HABERLER İrlanda'da gelecek ay Lizbon Anlaşması'nın onaylanması için yapılacak referandum öncesinde, Avrupa Birliği (AB) karşıtları mücadelelerini yoğunlaştırıyor.

İrlanda Komünist Partisi'nden önceki gün yapılan açıklamada, düzen partilerinin ve patron örgütlerinin Lizbon Anlaşması'nın onaylanması için milyonlarca avro harcadıkları, "Hayır" cephesininse, burjuva basın tarafından yok sayılmasına karşın, ülke çapında yoğun bir çalışma yürüttüğü kaydedildi.

AB'nin kurumsallaşması açısından büyük önem taşıyan Avrupa Anayasası 2005 yılında Fransa ve Hollanda'daki halk oylamalarında reddedilmiş, emperyalist proje ağır bir darbe almıştı. Pek çok ülkedeki referandum zorunluluğundan kurtulmak için Anayasa'yı, Lizbon Anlaşması olarak yeniden düzenleyen Avrupalı emperyalistler, üye ülkelerin çoğunda parlamentolarda yapılan oylamalarla piyasacı anayasa anlaşmasını başarıyla geçirdiler.

Buna karşın anlaşmanın referanduma tabi olduğu tek ülke olan İrlanda, emperyalistlerin uykularını kaçırıyor. 14 Haziran'da yapılacak referandumda İrlanda halkının "Hayır" oyu kullanması halinde Lizbon anlaşması yalnızca İrlanda'da reddedilmiş olmayacak, Avrupa çapında da geçersiz hale gelecek.

Sendikal hareket AB'cilikten kurtuluyor
Bu amaçla İrlanda halkı üzerine yoğun bir baskı kuran AB burjuvazisi referandumdan evet çıkması için çaba harcarken, AB karşıtı cephenin başınıysa ülkedeki iki komünist parti, İrlanda Komünist Partisi (CPI) ve İrlanda İşçi Partisi çekiyor.

CPI'den yapılan açıklamada, burjuvazinin yoğun baskıları nedeniyle, çoğunluğu kamu sektöründe örgütlü olan İrlanda Sendikaları Kongresi'nin hafta içi "Evet" kampanyasına destek verme kararı aldığı, buna karşın pek çok sendikanın da bu karara karşı çıktığı belirtildi. "Evet" kampanyasına desteğini açıklayan 14 AB'ci sendikaya karşılık, 5 sendika hayır oyu kullandı, 8 sendika da çekimser kaldı. CPI, İrlanda tarihinde ilk kez sendikaların önemli bir kısmının AB yanlısı çizgiden uzaklaştığını vurguladı.

Açıklamada, benzer bir biçimde Nisan'da Lizbon Anlaşması'na desteğini açıklayan İrlanda Çiftçi Derneği'nin 6 liderinin de önceki gün kamuoyuna bir açıklama yaparak "Hayır" oyu kullanacaklarını duyurmalarına dikkat çekildi.

AB ülkelerindeki sosyal demokrat partilerin, referandumda "Evet" oyu çıkması için İngiltere'deki İşçi Partisi aracılığıyla para pompaladıklarını belirten CPI, Avurpalı liderlerin de İrlanda halkına "Evet" oyu kullanmasını öğütlemek için sıraya girdiklerini ifade etti. Açıklamada İrlanda Başbakanı Brian Cowan'ın Lizbon Anlaşması'nı okumadığını açıklamasına da dikkat çekildi.

yazici   mail