www.soL.org.tr
Direniş günlüğü
25 Mayıs 2008, Pazar

Irak'ta yurtsever direnişçiler işgalcilere ve işbirlikçilerine karşı savaşmaya devam ederken, ABD ordusu öncülüğünde Bağdat'ın Şii mahallelerine düzenlenen operasyonlar da sürüyor.

DIŞ HABERLER (Direniş Günlüğü, 23 Mayıs) Irak'ın başkenti Bağdat'taki iki Şii mahallesinde ABD ordusu ve işbirlikçi Irak güvenlik güçleri tarafından düzenlenen operasyonda, onlarca kişinin gözaltına alındı.

Görgü tanıkları, Şii lider Mukteda Sadr'ın çok sayıda yandaşının yaşadığı El Emel ile komşu El Bayaa mahallesinde öğlen saatlerinde düzenlenen operasyonda, El Emel'deki bir camiyle bir pazar yerine baskın yapıldığını ve aralarında yaşlılarla çocukların da bulunduğu onlarca kişinin gözaltına alındığını aktardı.

Görgü tanıklarından biri, kuzeniyle biri 12 yaşındaki 3 kardeşinin gözaltına alındığını belirtirken, kendisinin de Irak askerlerinden kaçtığını söyledi. Diğer görgü tanıkları da bu tatil gününde alışveriş yaparken sokak ortasında insanların çoluk çocuk demeden gözaltına alındığını belirtirken, Irak ordusu sözcülerinden biri El Irakıya televizyonuna yaptığı açıklamada, bu iki mahallede operasyon yapıldığını doğruladı ve yakalanan kişilerin de aranan kişiler olduğunu öne sürdü. Sözcü, operasyon sırasında, çok sayıda silah ve patlayıcı ele geçirildiğini de iddia etti.

El Anbar Direnişçilerin Felluce'de bir ABD devriyesine düzenlediği saldırıda en az 3 ABD askeri öldü. Bomba yüklü bir araçla gerçekleştirilen saldırıda bir işbirlikçi Iraklı tercümanın da öldüğü belirtildi.

Bağdat ABD Ordusu bir askerini kaybettiğini itiraf etti. Açıklamada askerin Perşembe günü Bağdat'ta gerçekleşen bombalı saldırıda öldüğü belirtildi.

İşbirlikçi Irak güvenlik güçleri başkentin doğusundaki Cemile bölgesinde Şii lider Mukteda el Sadr'a bağlı Mehdi Ordusu'na mensup 3 militanı tutukladı.

Selahaddin Direnişçilerin Samarra'da düzenledikleri bombalı saldırıda ABD Ordusu'na ait Humvee tipi araç imha edildi.

Süleyman Bak'taysa bir işbirlikçi polis direnişçilerin açtığı ateş sonucunda yaralandı.

Tamim İşbirlikçi Irak güvenlik güçlerinin vilayet merkezi Kerkük'ün Urube mahallesinde gerçekleştirdikleri baskınlarda 16 kişi gözaltına alındı.

Nineva Musul yakınlarındaki Muşeyrefah köyünde işbirlikçi Irak güvenlik güçlerini hedef alan bir saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda 8 polis ve askerin yanı sıra köyün polis müdürü de yaralandı.

yazici   mail