www.soL.org.tr
Eğitim emekçileri ek ders eylemlerine devam
25 Mayıs 2008, Pazar

Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi, hükümetin ek ders ücretlerini kaldırma girişimini protesto ederek, haklarını savunma konusunda kararlı olduğu mesajını verdi.

resim

soL (Kocaeli) Hükümetin ek ders ücretlerini kaldırma girişimine tepki gösteren Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi üyeleri, protesto gösterisi yaptı. Belediye İşhanı önünde toplanan yaklaşık 150 eğitimci, Sabri Yalım Parkı'na kadar yürüdü. Burada açıklama yapan şube sekreteri Şefik Çağır, "İktidar, emekçilerin haklarını gasp etme konusunda ne kadar kararlıysa, Eğitim-Sen de, bu haklara sahip çıkma konusunda çok daha kararlı" dedi. Çağır, hükümetin daha önce de bu girişimde bulunduğunu anımsatarak, "Milli Eğitim Bakanlığı, eğitim emekçilerinin kazanılmış haklarını gasp etmekte sınır tanımıyor. Bakanlar Kurulu'nun yeni kararıyla sevk alan öğretmenlerin ek ders ücretlerini gasp eden düzenlemeye göre dönüldü" diye konuştu.

Daha önce de yapmıştı
Çağır, değişiklikle, sınıf öğretmenlerinin sevk aldıkları günkü ders ücreti kesintisinin 7 saate yükseldiğini bildirerek, şunları kaydetti: "Oysa değişiklikten önce bu 3 saatlik bir kesintiydi. 21 Temmuz 2007'de yapılan değişiklikle, mili bayram kutlamalarına katılan öğretmenlere ek ders ücreti verilmesinin yanı sıra ayda dört defayı geçmemek üzere alınan sevklerde ek ders ücretinin kesilmesine son verildi. Bakanlar Kurulu'nun ek ders ücretleriyle ilgili bu tutumunu şark kurnazlığı ve emekçi karşıtlığından başka bir şeyle açıklanamaz. İktidar, emekçilerin haklarını gasp etmede ne kadar kararlıysa, Eğitim-Sen de, bu haklara sahip çıkmada çok daha kararlı bir tutum içinde olacaktır."

yazici   mail