www.soL.org.tr
Sendikalar Kanunu alt komisyonda
26 Mayıs 2008, Pazartesi

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonunun, alt komisyona sevk ettiği Sendikalar Kanunu ile Toplu İş Sözleşmesi, Grev ve Lokavt Kanunları'nda değişiklik yapılmasını düzenleyen kanun teklifinin görüşmeleri bugün başlıyor.

resim

HABER MERKEZİ Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in görüşüyle, teklifin tümü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasından sonra alt komisyonda ele alınması benimsenen Sendikalar Kanunu ile Toplu İş Sözleşmesi, Grev ve Lokavt Kanunları'nda değişiklik yapılmasını düzenleyen yasa tasarısının görüşmeleri bugün başlıyor. AKP Çorum Milletvekili Agah Kafkas başkanlığında oluşturulan alt komisyon saat 13:00'de devam edilecek.

Çelik: AB normlarının mutabakatını sağlarız
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ise komisyonda ele alınan yasa teklifi üzerinde yaptığı konuşmada, AB standartlarına dayalı yeni bir mevzuata ihtiyaç olduğunu savunurken, ve AB normlarının sendikal yasalarda tek geçerli standart olduğunu bir kez daha iddia etti. Bakan Çelik söz konusu yasa konusunda mutabakatın tam anlamıyla sağlanamayacağına işaret ederek, kendilerince “yeterli” bir çoğunluğun ikna olmasının geçerli olacağına değindi.

Bilindiği gibi kanun teklifine göre mevcut başlıca değişiklikler ise şöyle sıralanıyor:

Sendikalar, en az 7 kişinin bir araya gelmesiyle oluşturulabilecek, sendika kuruculuğu için Türk vatandaşı olma şartı kaldırılacak, sendika üyeliği ve üyelikten ayrılmak için noter şartı kaldırılacak, sendikalara üye olmada aranan yaş sınırı 16'dan 15'e çekilecek ve buna göre 15 yaşını doldurmuş olup da işçi sayılanlar, işçi sendikalarına üye olabilecek, 15 yaşını doldurmamış olan üyeler genel kurullarda oy kullanamayacak ve delege olamayacak, geçici olarak işsiz kalan işçinin sendikaya üyeliği 1 yıl sürecek. Bu sürenin sonunda işsizliğin devam etmesi halinde üyeliği sona erecek, aynı iş kolunda birden çok iş yerine sahip bir işletmede ''işletme toplu iş sözleşmesi'' adı altında ancak bir toplu iş sözleşmesi imzalanabilecek, can ve mal kurtarma işlerinde, cenaze ve defin işlerinde, kamu kuruluşlarınca yürütülen itfaiye hizmetlerinde, noterlik hizmetlerinde, su elektrik, doğalgaz üretimi, tasfiyesi ve dağıtım işlerinde grev ve lokavt yapılamayacak, bankacılık sektöründe sözleşmeleri gereği taahhüt edilen hizmetler, grev ve lokavt uygulaması sırasında verilmeye devam edilecek ve eğitim ve öğretim kurumlarında çalışanlara da grev ve lokavt hakkı tanınacak.

yazici   mail