www.soL.org.tr
Direniş günlüğü
26 Mayıs 2008, Pazartesi

İşbirlikçi hükümetin Sadr Hareketi'ne yönelik saldırıları devam ediyor. El Sadr'ın sözcüleri, işgalci ABD güçlerinin ateşkesi sabote ederek işbirlikçi hükümet askerlerini saldırtmaya devam ettiğini belirtiyor.

resim

DIŞ HABERLER (Direniş Günlüğü, 24 Mayıs) Irak'ta kukla hükümetin gerçekleştirdiği saldırıda 27 Iraklı öldü ve 29'u da yaralandı.

Şii lider Mukteda el Sadr'ın sözcüleri, Nuri el Maliki hükümeti Sadr hareketine saldırmaya devam ederse Mehdi ordusu ve El Maliki hükümeti arasında bir ateşkesin mümkün olamayacağını bildirdi. El Sadr ve ABD destekli işbirlikçi Irak hükümeti arasında İran'ın arabuluculuğuyla sağlanan ateşkesin saldırılarla sabote edildiğini bildiren Sadrcı yetkililer Irak rejimine ait askerlerin Bağdat'taki Sadr Şehri semtine girmesine ateşkes nedeniyle izin verdiklerini açıkladı. Ancak işgalci ABD'nin İran'a yönelik saldırı projesinin bir ayağı olarak Sadr hareketini de sona erdirmek için hükümet askerlerini saldırtmaya devam ederek ateşkesi bozduğu bildirildi. Sözcüler son 3 ayda bu saldırılarda yaklaşık 1.000 kişinin hayatını kaybettiğini ancak buna rağmen Sadr hareketinin hükümetle ateşkese devam edeceklerini bildirdi. Hükümete bağlı askerlerin El Sadr yandaşlarına saldırıları devam ederken El Sadr'ın sözcüleri El Maliki hükümetinin yaklaşan seçim nedeniyle güçlü Sadr kanadını sindirmeye çalıştığını vurguladı.

Bağdat Bir yolcu minibüsünde patlayan bombada 3 sivil Iraklı öldü.

Diyala "Uyanış" adlı işbirlikçi örgüte bağlı bir polis Bakuba'da silahlı saldırıda öldürüldü.

Buhriz'de 2 polis silahlı saldırıda yaralandı.

Celavla'da bir eve düzenlenen Katyuşa roketli saldırıda 3 kişi yaralandı.

Tamim Kerkük'te motosikletle yapılan bombalı saldırıda bir banka hasar gördü.

Nineva Musul valisi 10 gün içinde dördüncü kez suikasttan kurtuldu.

Bombalı saldırıda kukla hükümete bağlı askeri bir araç hasar gördü.

Musul'da ABD karakoluna atılan el bombasıyla 2 sivil öldü.

Nineva vilayeti Operasyon birimi 10 Mayıs'ta tutukladığı 180 kişiyi serbest bıraktı.

Basra Hükümete bağlı güvenlik güçleri 17 kişiyi öldürdü.

yazici   mail