www.soL.org.tr
Sendikalaşmaya 'Praktik'er engeli!
29 Mayıs 2008, Perşembe

İzmir'de bulunan Praktiker Mağazası'nda sendikal örgütlenmeye başlayan işçiler, "işverenin güvenini kötüye kullandıkları" gerekçesiyle işten çıkartıldı.

soL (İzmir) Türk-İş'e bağlı Tez Koop-İş'te örgütlenen Praktiker Mağazası çalışanları, "işverenin güvenini kötüye kullandıkları" gerekçesiyle işten atıldı.

İzmir'de bulunan Praktiker Mağazası'nda sendikalı olduktan sonra çeşitli bahanelerle baskı, istifa ve sürgünlere zorlanan işçiler sonunda toplu şekilde işten çıkartıldı. Alman perakende zinciri Praktiker'in İzmir şubesinde çalışan işçiler, sendikalı olmaya başladıktan bir süre sonra firma yöneticilerinin fevri tutumları yüzünden çalışmada zorluklar yaşamaya başladı. Dünyanın sekiz ülkesinde daha mağazaları bulunan Praktiker'in, Türkiye dışındaki ülkelerde bulunan şubelerinde sendikal örgütlenme konusunda sorun yaşanmadığı ifade ediliyor.

İşten çıkarılma olayının ardından Türk-İş 3. Bölge Temsilciliği'nde basın toplantısı düzenleyen Tez Koop-İş Bölge Şube Başkanı Mehmet Karaaslanoğlu "Yıllardır bu mağazada çalışan arkadaşlarımız baskı ve sürgünle tehdit ediliyor. Sendikadan istifa etmeleri için sürekli telkinde bulunuluyor. Bu mağazanın dünya genelinde 8 ayrı ülkede mağazaları var. Ne ilginçtir ki, başka ülkelerde sendikal faaliyetlerine ses çıkartamayan mağaza yetkilileri Türkiye'de sendikaya izin vermiyor" şeklinde konuştu.

Mehmet Karaaslanoğlu'ndan sonra söz alan işten çıkartılan işçi Şaban Ceylan, "Ben bu mağazada 7 yıldır çalışıyorum. Bu süre içinde çeşitli takdir belgeleri verildi. Sendikaya üye olduktan sonra bana karşı yıldırma süreci başlattılar. Beni Antep'e göndermek istediler ama benim eşim yeni düşük yapmıştı ve gidemeyeceğimi söyledim. Bunun üzerine 'işverenin güvenini kötüye kullanmak' suçlamasıyla işten çıkartıldım"  diye durumunu anlattı.

yazici   mail